Nauka

Jan Chrzciciel w Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 05:00
Bułgarzy mogą pochwalić się posiadaniem szczątków św. Jana Chrzciciela.

Bułgaria coraz częściej gości na czołówkach naukowych gazet. Tym razem badacze odnaleźli tam szczątki św. Jana Chrzciciela!

Oczywiście, zupełnej naukowej pewności zapewne nie będziemy mieli nigdy. Fragmenty szczątków znajdujących się na wysepce Św. Iwan niedaleko Sozopola na południowym wybrzeżu czarnomorskim Bułgarii świętemu przypisuje tradycja. Chrześcijańska tradycja bardzo często bywa jednak bliska prawdy (jak było np. w przypadku rzymskiego grobu św. Pawła). Szczątki znajdują sięv w alabastrowym relikwiarzu o wymiarach 18x18x14 cm, który znaleziono w ruinach prawosławnego klasztoru noszącego imię świętego.

Klasztor ten został zburzony w 1629 roku, a należał do najważniejszych ośrodków bułgarskiej i bizantyjskiej kultury w okresie średniowiecza. Posiadał cesarski status. Wśród przełożonych monastyru było kilku późniejszych patriarchów Konstantynopola. Sama nazwa wysepki wskazuje zaś, że kult św. Jana był na niej silny od bardzo dawna.

Wyspa Św. Iwan była miejscem świętym już od czasów starożytnych Greków. Najstarsze wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie tam świątyni Apolla z VII wieku p.n.e. Klasztor świętego Jana Chrzciciela powstał w X wieku. Właśnie fakt, że był on pod specjalną jurysdykcją patriarchy Konstantynopola daje pewność archeologom, że w znalezionym relikwiarzu, pochodzącym z końca IV wieku, są rzeczywiście relikwie Jana Chrzciciela. Jeden z napisów na relikwiarzu brzmi "Św. Jan". Jest jeszcze drugi napis z prośbą do Boga, by miał w opiece człowieka o imieniu Toma. Według archeologów jest to imię osoby, która przywiozła relikwie z Konstantynopola na wyspę.

Relikwie św. jana Chrzciciela – jak to często bywa – znajdują się w różnych miejscach. Głowa i ręka świętego według tradycji znajdują się w Stambule (d. Konstantynopolu). Archeologów nie dziwi zatem to, że ich fragment został przekazany klasztorowi, prawdopodobnie już w XI wieku, Zbudowano wtedy cerkiew noszącą imię świętego.Relikwiarz, opieczętowany czerwonym woskiem, był zamurowany w ołtarzu. Do chwili jego otwarcia, dokonanego w niedzielę, w obecności licznych ekspertów i duchownych w Muzeum Historycznym miasta Sozopol, pieczęć była nienaruszona. W relikwiarzu znajdują się część kości twarzy, palca oraz ząb świętego.

Relikwie przekazano teraz patriarchatowi Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Kościół podejmie decyzję o nowym miejscu ich wystawienia.

Zobacz więcej na temat: archeologia Bułgaria Stambuł
Czytaj także

Złoty naszyjnik z Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2008 12:46
Wspaniałe znalezisko bułgarskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgarskie Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2010 10:50
Monumentalne miasto w górach wznieśli starożytni Trakowie. Jest starsze niż Machu Picchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neolityczna osada sprzed 7000 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 14:57
W Bułgarii odkryto ufortyfikowane grodzisko.
rozwiń zwiń