Nauka

Morderstwo dziecka. Podejrzany legionista z Galii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 07:00
Archeolodzy czasami naprawdę zmieniają się w detektywów.

Przy murze obozu Vindolanda, leżącego przy Murze Hadriana, archeolodzy natrafili na szczątki dziewczynki. Została zamordowana. Wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonano  przed 376 rokiem n.e.

Mur Hadriana to wielka kamienna ściana, przecinająca Wielką Brytanię na pół. Rozciąga się od Carlisle na zachodnim brzegu większej z Wysp Brytyjskich, a kończy w Newcastle upon Tyne na wschodnim brzegu wyspy. Został zbudowany w czasach rzymskiego cesarza Hadriana i wyznaczał granicę rzymskiego panowania. Na północ od Muru Hadriana była Szkocja i zamieszkujące ją dzikie plemiona, których Rzymowi nigdy nie udało się ujarzmić.

Jak się okazuje, dzikość nie była domeną starożytnych Szkotów. To rzymski legionista zamordował bowiem dziewczynkę, której szczątki spoczęły pod jednym z baraków w Vindolandzie. Ciało znaleziono niedaleko miejsca, które „dostarczyło” archeologom dwóch innych ciał w latach 30. XX wieku.

Dziewczynka miała około 8-10 lat. Przed śmiercią najprawdopodobniej była związana. Miejsce jej pochówku to niemal pewny dowód na to, że została zamordowana – pochówki w rejonie mieszkalnym były surowo zakazane, a cmentarze znajdowały się poza osiedlami. Ktoś, kto pochował dziewczynkę  w Vindolandzie, ewidentnie miał cos do ukrycia.

Szczątki zbada teraz dr Trudy Buck, antropolog z Uniwersytetu w Durham. Będzie to prawdziwa autopsja, która ustali przyczynę zgonu dziewczynki. Zadanie to było stosunkowo proste w przypadku szczątków znalezionych w latach 30. – ofiary odkopano z nożem pomiędzy żebrami.

Vindolanda to obóz rzymski położony na terenie Brytanii pomiędzy rzekami Tyne i Solway. Został zbudowany w II wieku i funkcjonował – potem jako cywilne osiedle – do początku V wieku. Na terenie Vindolandy znaleziono słynne drewniane tabliczki z rzymskimi  notatkami wojskowymi. Sama osada była stosunkowo bogata i oprócz murowanych domów mieszkalnych i dróg, znajdowały się tam rzymskie termy.

(ew/guardian.co.uk)

Czytaj także

Rzym się rozpada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2007 12:50
Wszystkie zapierające dech w piersiach zabytki Rzymu są zagrożone. Grozi im zawalenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Theodor Mommsen

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2008 16:56
Do dzisiaj pozostaje niedoścignionym wzorem naukowca. Prawdopodobnie był największym historykiem starożytnego Rzymu w nowożytnej nauce. Owiany legendą już za życia, został laureatem literackiej nagrody Nobla w 1902 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy archeolodzy zdobyli Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 08:25
Na Wyspach należy zapomnieć o starym, poczciwym niwelatorze. Wszędzie są lasery i GPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze skarby z linii C

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 13:55
W Rzymie od kilku lat trwają prace nad kolejną, trzecią linią metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brama do Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 12:48
Najnowsze odkrycia archeologiczne w Portus ukazują znaczenie rzymskich portów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Gladiator” z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2008 08:24
Znaleziono grób pierwowzoru filmowego "Gladiatora".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza broń chemiczna

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2009 05:01
Brytyjski archeolog znalazł najstarsze świadectwo na zastosowanie broni chemicznej.
rozwiń zwiń