Nauka

Sonda przeleciała koło jądra komety Hartley 2

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:05
Zgodnie z wcześniejszymi planami, amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact przeleciała w pobliżu komety 103P/Hartley 2.

 

Mijanka miała miejsce w odległości zaledwie 700 kilometrów od jądra. NASA poinformowała o sukcesie tej operacji i zaprezentowała pierwsze zdjęcia wukonane przez Deep Impact. 

Sonda kosmiczna minęła kometę 4 listopada o godzinie 15.01 polskiego czasu. Najmniejsza odległość między sondą, a jądrem komety wyniosła zaledwie około 700 kilometrów. Obiekty minęły się z prędkością 12,5 km/s. Naukowcy szacują, że w trakcie przelotu instrumenty sondy zarejestrowały 1,5 gigabajta danych. Aktualnie ciągle trwa ich przesyłanie na Ziemię.

W trakcie przelotu obok komety sonda planowo wstrzymała przekazywanie danych na Ziemię, gdyż musiała się odwrócić tak, aby jej instrumenty pomiarowe miały jak najlepsze pole widzenia na kometę. O godz. 15.10 centrum kontroli lotów wznowiło komunikację z sondą poprzez jej główną antenę. Podczas mijania, sondę śledziły stacje naziemne, dzięki sygnałom nadawanym przez antenę pomocniczą.

Sonda Deep Impact to kometarny weteran. W 2005 roku przeleciała w pobliżu jądra komety Tempela 1. Po wykonaniu tego zdania była ona w na tyle dobrym stanie, że NASA rozpisała konkurs na jej powtórne użycie do badań obiektów w przestrzeni kosmicznej. Konkurs wygrał projekt EPOXI złożony z dwóch elementów - zbadania kolejnej komety oraz poszukiwań planet pozasłonecznych. Mimo zmiany nazwy misji na EPOXI, sama sonda pozostała przy starej - Deep Impact.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NASA
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5185 kraterów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 11:54
Gdzie? Na Księżycu. Po stuleciach badań naukowcy nareszcie policzyli, ile ich jest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kometa przez lornetkę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 06:00
Kometa Hartleya 2 jest już widoczna gołym okiem. Zdjęcia zrobił jej Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
rozwiń zwiń