Nauka

Amerykanie żyją dłużej niż Brytyjczycy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 07:00
USA pokonało swoją dawna metropolię pod względem długości życia.

Chociaż starsi Amerykanie cierpią na więcej chorób przewlekłych niż ich brytyjscy rówieśnicy, to jednak Wyspiarze żyją krócej - informuje pismo "Demography". 

Według naukowców z amerykańskiej organizacji RAND Corporation i brytyjskiego Institute for Fiscal Studies (IFS), którzy przeprowadzili badania, różnice w długości życia są związane z funkcjonowaniem systemów opieki zdrowotnej w obu tych krajach. - Wygląda na to, że przynajmniej pod względem przeżywalności wśród osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe, system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych może być lepszy od tego w Wielkiej Brytanii - mówi James Smith, współpracujący przy badaniach ekonomista z RAND.

Stany Zjednoczone wydają na opiekę zdrowotną więcej niż jakikolwiek inny kraj, a wydatki na opiekę nad seniorami niemal dwukrotnie przewyższają te w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku wynosiły one w USA ponad 7,5 tys. dolarów na osobę.

Naukowcy przeanalizowali ankiety przeprowadzone w USA i w Wielkiej Brytanii wśród osób powyżej 50. roku życia. Zawierały one dane na temat odpowiednio 20 tys. i 12 tys. respondentów. Jak się okazało, wśród Amerykanów po 70. roku życia odsetek osób cierpiących na cukrzycę był prawie dwukrotnie wyższy niż w przypadku Brytyjczyków (17,2 proc. i 10,4 proc.), ponad dwukrotnie wyższy był również odsetek chorych na raka (17,9 proc. i 7,8 proc.). W przedziale wiekowym od 55 do 64 lat umieralność w obu krajach była na podobnym poziomie. Po 64. roku życia była ona jednak wyraźnie wyższa w Wielkiej Brytanii, choć to Amerykanie byli bardziej schorowani.

Co wynika z analiz? Naukowcy podkreślają, że choć Stany Zjednoczone zapewniają seniorom dobrą opiekę zdrowotną, wciąż zbyt mało robią w kwestii zapobiegania chorobom.

(ew)

Czytaj także

NFZ próbuje oszczędzać na starych i chorych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 13:01
Dziennik Zachodni publikuje wywiad z Iwoną Barchulską, przewodniczącą Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porozmawiamy o tym, co dalej z reformą zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 17:45
Gośćmi będą posłowie Sebastian Karpiniuk z PO i Tomasz Latos z PiS. Zapraszam. Beata Michniewicz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie szansa na wykrywanie groźnej choroby?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 15:27
Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera. Takiego zdania są eksperci z brytyskiego uniwersytetu King's College, którzy pracują nad odpowiednim testem.
rozwiń zwiń