Nauka

Wieczorna schadzka Księżyca z Jowiszem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 08:50
Jedno z bardziej efektownych zjawisk na niebie będzie można zaobserwować we wtorek 16 listopada.

- We wtorek wieczorem będzie można podziwiać na niebie złączenie Księżyca i jasnego Jowisza - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.

Do takiego właśnie spotkania dojdzie we wtorkowy wieczór, kiedy to tarcza Księżyca zbliży się do Jowisza na odległość jedynie 6 stopni. - Na obserwacje najlepiej wyjść w godzinach wieczornych. Oba ciała będą górować na wysokości około 35 stopni nad południowym horyzontem, około godziny 21 naszego czasu - dodaje dr Olech.

Księżyc i Jowisz świecą teraz na granicy konstelacji Ryb i Wodnika. - Z ich odnalezieniem nie będziemy mieli jednak najmniejszych problemów, bo wieczorem są one dwoma najjaśniejszymi obiektami na niebie - zapewnia naukowiec.

Jego zdaniem, chociaż koniunkcja będzie doskonale widoczna gołym okiem, to użycie do obserwacji teleskopu lub lunety pozwoli na podziwianie szczegółów powierzchni Srebrnego Globu. Urzycie narzędzia optycznego umożliwi także obserwację tarczy Jowisza i jego galileuszowych satelitów.

(ki)

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos Warszawa
Czytaj także

Tlen na księżycu Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 14:04
Na Europie jest tyle tlenu, że mogłoby tam rozwinąć sie życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowisz bez paska

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 05:15
Gazowy gigant stracił jeden ze swoich głównych pasów na południowej półkuli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowisz w pełnym blasku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 07:00
We wrześniu w opozycji znajduje się największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz. Stwarza to idealne warunki do jego obserwacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżycowe badania

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2010 07:50
Europejscy naukowcy mają nowy pomysł na badanie powierzchni Księżyca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Srebrnego Globu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 08:00
Księżyc fascynował ludzi od najdawniejszych czasów. Był obiektem zarówno naukowych dociekań, jak i wymyślnych spekulacji.
rozwiń zwiń