Przechodzenie na emeryturę już od 55 roku życia korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Nie zwiększa ryzyka poważnych schorzeń przewlekłych - wynika z badań, o których informuje pismo "British Medical Journal".
Przejście na emeryturę jest jedną z najważniejszych zmian w życiu człowieka, ponieważ wpływa na jego codzienną aktywność, relacje towarzyskie oraz dochody. Dotychczasowe badania naukowe nie dostarczyły jednoznacznych dowodów na temat tego, jaki jest wpływ emerytury na zdrowie. Niektóre sugerowały, że emerytura wpływa korzystnie na stan zdrowia, przynajmniej w niektórych grupach zawodowych, inne dowodziły, że jej skutki są negatywne, a jeszcze inne, że praktycznie ich nie ma. Wyjaśnienie tego problemu jest istotne, ponieważ w większości rozwiniętych krajów obserwuje się ostatnio trend do podwyższania wieku emerytalnego.
Naukowcy ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii przez 15 lat śledzili stan zdrowia ponad 14 tys. francuskich pracowników państwowego koncernu energetyczno-gazowego. Zbierali w tym czasie dane m.in. na temat zmęczenia, depresji oraz chorób przewlekłych. Aby oddzielić wpływ emerytury na zdrowie od naturalnego w starszym wieku wzrostu częstości chorób przewlekłych, obserwacje prowadzono nie tylko w ciągu 7 lat przed emeryturą, ale i w ciągu 7 następnych lat.
Wszyscy badani przeszli na emeryturę ustawowo, a średnia wieku, w którym to zrobili wyniosła ok. 55 lat, bo tyle wynosi średni wiek emerytalny pracowników francuskiego sektora publicznego. Kobiety z trójką lub większą liczbą dzieci mogą nad Sekwaną otrzymać emeryturę już po 15 latach pracy.
Okazało się, że ryzyko pojawienia się schorzeń przewlekłych wzrastało z wiekiem, ale przejście na emeryturę nie było okresem przełomowym i nie wpłynęło istotnie na ich występowanie. Emerytura była natomiast związana ze znaczną redukcją uczucia zmęczenia psychicznego - o 81 proc. w rok po przejściu na nią, fizycznego - o 77 proc. oraz objawów depresji - o 40 proc. Największą redukcję zmęczenia fizycznego i psychicznego stwierdzono wśród osób, które miały przynajmniej jedną przewlekłą chorobę, zwłaszcza chorobę wieńcową serca, przebyty udar lub chorobę układu oddechowego.
Ogólnie, najnowsza praca wskazuje, że emerytura wiąże się z ogólną poprawą samopoczucia i co ważne nie zwiększa ryzyka chorób przewlekłych. Naukowcy uważaja, że w dłuższej perspektywie, spadek zmęczenia powinien mieć wręcz pozytywny wpływ na stan zdrowia emerytów i obniżać częstość występowania wielu schorzeń. Z dotychczasowych badań wynika bowiem, że zmęczenie może przyczyniać się do wzrostu ryzyka chorób serca i zgonu.
(ew)