Nauka

Polskie Noble rozdane

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 16:00
Ten kto otrzyma „polskiego Nobla”, czuje się wyróżniony. Nagrody cieszą się bowiem opinią najpoważniejszego wyróżnienia uczonych w Polsce.
Audio

- Jest to dla mnie najważniejsza nagroda jaką otrzymałem – uważa profesor Tadeusz Marek Krygowski, z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor uważa, że „polski Nobel” jest dla niego tak ważny jak nagroda, którą otrzymał w 1954, w Stalinogrodzie, kiedy jeszcze był uczniem i dopiero miał zamiar stawiać pierwsze kroki w świecie uczonych.

- Tamta nagroda oraz „polski Nobel”, są wyróżnieniami za wyniki mojej ciężkiej, konsekwentnej pracy – twierdzi profesor Krygowski, gość  „Wieczoru naukowego”.

Nagroda, którą otrzymał profesor Krygowski, przyznana w kategorii nauk ścisłych, dotyczy aromatyczności związków, a dokładnie została przyznana za  osiągnięcia w zakresie stworzenia metody ilościowego określania aromatyczności związków organicznych.

-  Aby zrozumieć na czym ta metoda polega, należy powiedzieć, że połowa związków organicznych w przyrodzie jest aromatyczna, czyli ma specjalny uk ład atomów węgla – opisuje profesor. – Chodzi o związki, które mają zastosowanie w farmakologii czy w przemyśle chemicznym, detergenty, ale także substancje wybuchowe – mówi laureat.

Dawno temu profesor Krygowski zaczynał u mistrza polskich chemików, profesora Wiktora Kemuli, teraz sam jest już wzorem dla swoich studentów.

- Muszę być pracowity, ale warunkiem niezwykle ważnym jest pasja poznawcza  - uważa profesor. – Człowiek który chce rozwijać karierę naukową musi patrzeć i widzieć coś, czego nie dostrzegają inni – dodaje gość Krzysztofa Michalskiego.

Ważne jest też szczęście, ale jak mówi powiedzenie, sprzyja ono umysłom już przygotowanym.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej swoje nagrody przyznała już po raz 19-sty. Oprócz profesora Tadeusza Marka Krygowskiego, w tegorocznej edycji nagrodę otrzymała profesor Anna Wierzbicka, w zakresie nauk humanistycznych i społecznych oraz profesor Tomasz Guzik w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych.

(ah)

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA przemysł
Czytaj także

Jak bawiąc się popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 12:00
Kolejny, 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się już w tę sobotę, 12 czerwca w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu przy ul. Rozbrat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z rakiem trwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 09:45
Do tej pory poszukiwanie lekarstwa na tę chorobę było jak błądzenie we mgle. Teraz naukowcy postanowili zmienić metody działania.
rozwiń zwiń