Nauka

Cassini odzyskany

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 15:00
NASA przywróciła normalne działanie sondy badającej Saturna. Urządzenie trzy tygodnie temu przełączyło się na tryb awaryjny.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o przywróceniu normalnego trybu działania wszystkich instrumentów zainstalowanych na sondzie Cassini. Trzy tygodnie temu urządzenie niespodziewanie przeszło w tryb awaryjny. 

2 listopada sonda Cassini automatycznie - i niespodziewanie dla kontroli naziemnej - przełączyła się w tzw. "tryb bezpieczny", w trakcie którego wstrzymała przesyłanie danych naukowych na Ziemię. Odtąd zasłuzona sonda podawała jedynie komunikaty o swoim stanie.

Okazało się, że powodem takiej reakcji sondy był niewłaściwy bit w jednym z poleceń dla komputera sondy. Odwrotna niż właściwa wartość bitu uniemożliwiła zarejestrowanie ważnej operacji. Sonda jest tak zaprogramowana, że w przypadku wystąpienia tego typu sytuacji automatycznie przełącza się w tryb awaryjny.

Pracownicy NASA przeanalizowali dokładnie operacje sondy i ustalili, że wszelkie jej działania były poprawne, ale nie udało się stwierdzić przyczyny wystąpienia błędu. Teraz sonda Cassini jest już w dobrym stanie.

We wtorek sonda przeleci w odległości 48 km od powierzchni Enceladusa, jednego z księżyców Saturna. Naukowcy chcą porównać nowe pomiary pola grawitacyjnego tego księżyca z wynikami uzyskanymi podczas poprzednich przelotów koło niego.

Misja Cassini jest wspólnym projektem NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej(ESA) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej (ISA). 

(ew)

Zobacz więcej na temat: esa komputery księżyc NASA
Czytaj także

Spojrzeć z góry na... Saturna

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2007 09:03
Sonda Cassini, wysłana w przestrzeń kosmiczną przez NASA, ESA i Włoską Agencję Kosmiczną ASI, wykonała nowe, wspaniałe zdjęcia Saturna. Tym razem możemy spojrzeń na gazowego giganta i jego pierścienie z góry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cassini będzie badał do 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 07:00
Będzie badać Saturna i jego księżyce przez kilka dodatkowych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda Cassini ma kłopoty?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 12:50
Przełączyła się na tryb awaryjny. NASA nie wie, dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlen na księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 17:00
Odkrycie zawdzięczamy sondzie Cassini. W atmosferze Rei znajduje się nie tylko tlen, ale i dwutlenek węgla.
rozwiń zwiń