Nauka

Prawdziwa dwa razy trwalsza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 07:00
Naukowcy z Kanady wyjaśnili mechanizm odpowiedzialny za opadanie igieł z choinki. Dzięki temu będzie można dwukrotnie przedłużyć jej trwałość - donosi pismo "Trees".

Naukowcy z Universite Laval wspólnie z kolegami z Nova Scotia Agricultural College odkryli, że za opadanie igieł odpowiada konkretny roślinny hormon - etylen. Dzieki temu będzie mozna wydłuzyc żywotność świątecznych drzewek.

Badacze umieścili gałązki jodły balsamicznej (Abies balsamea) w pojemnikach z wodą w szczelnej komorze. Po upływie 10 dni gałązki zaczęły wydzielać etylen, w trzy dni później igły zaczęły opadać i po upływie 40 dni opadły wszystkie.

Naukowcy postanowili upewnić się, że opadanie ma związek z etylenem, dlatego zastosowali substancje hamujące jego działanie - 1-MCP oraz AVG (aminoetoksywinyloglicyna). I rzeczywiście: pierwsza z nich opóźniła opadnięcie igieł do 73 dni, druga – aż do 87. Po 40 dniach potraktowane preparatami gałązki wyglądały świeżo, podczas gdy niechronione straciły niemal wszystkie igły.

Środki chroniące igły są łatwe w stosowaniu.  Mający postać gazu 1-MCP (1-metylocyklopropen) jest od dawna stosowany w przechowalnictwie jabłek. Można go rozpylać w ciężarówkach przewożących choinki. Natomiast AVG można by dodawać do wody w choinkowym stojaku, by przedłużyć trwałość choinki już po jej przewiezieniu do domu.

(ew)

Zobacz więcej na temat: Kanada
Czytaj także

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o choinkach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2008 03:54
Odpowiadamy na wszelkie „iglaste” pytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

500 rubli zapłacisz za choinkę w stolicy Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2009 10:12
W Moskwie rozpoczęło pracę ponad 350 bazarów choinkowych. Prawosławni Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie dwa tygodnie później niż katolicy, jednak choinka jest tradycyjnie ustawiana już na Nowy Rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna czy prawdziwa, spory dylemat przed wigilią

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 06:35
Amatorzy nielegalnego wycinania choinek z lasów mogą zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. W ramach akcji "Choinka" przed świętami Bożego Narodzenia siedem tysięcy patroli Straży Leśnej, wspomaganych przez policjantów i strażników łowieckich, ruszyło do patrolowania lasów i bazarów w poszukiwaniu kradzionych drzewek.
rozwiń zwiń