Nauka

Mózg pilota myśliwca jest inny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 12:00
To dlatego, że piloci działają na granicy ludzkich możliwości - muszą przy ogromnej prędkości podejmować właściwe decyzje.

O niezwyłych właściwościach mózgów pilotów informuje "Journal of Neuroscience".

Autorzy badań, prof. Masud Husain z University College w Londynie i jego zespół, przeprowadzili testy zdolności poznawczych i badania metodą rezonansu magnetycznego na grupie pilotów i „zwykłych smiertelników”. Analizy potwierdziły, że w porównaniu z grupą kontrolną piloci myśliwców mają inaczej działające mózgi

Naukowcy przebadali 11 pilotów brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych (RAF), latających na samolotach Tornado oraz kontrolną grupę osób o podobnym IQ, które nigdy nie pilotowały samolotu.

Przeprowadzone testy sprawdzały zdolność do szybkiego podejmowania decyzji (testy polegały na wciskaniu odpowiednich guzików w zależności od wyświetlanych na ekranie strzałek lub szybkim reagowaniu na sygnały). Natomiast badania za pomocą rezonansu magnetycznego techniką DTI (obrazowanie tensora dyfuzji) pozwoliły ocenić budowę istoty białej, która ma wpływ na połączenia między poszczególnymi częściami mózgu.

Okazało się, że piloci o wiele lepiej sobie radzą z dokładnym wykonywaniem zadań wymagających wysiłku umysłowego - mimo, że są też znacznie bardziej wrażliwi na nieistotne, rozpraszające informacje. Jednocześnie inna niż u przeciętnych ludzi jest w ich przypadku struktura istoty białej prawej półkuli mózgu - chodzi o odmienną sieć połączeń. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zaobserwowane różnice w budowie mózgu są wrodzone, czy też tworzą się z czasem.

(ew)

Zobacz więcej na temat: Londyn tornado
Czytaj także

Nie zaznasz strachu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 13:10
O tym, czy uda nam się przezwyciężyć strach, decyduje aktywność fragmentu kory mózgowej – informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za sterami śmigłowca bez szkoleń

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 07:00
Dowódca pułku śmigłowców nakazał pilotom sporządzić dokumentację szkolenia, które w rzeczywistości się nie odbyło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespokojny hipokamp

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 08:50
Naukowcy po raz pierwszy zlokalizowali w ludzkim mózgu "ośrodek niepokoju".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasza podniebna husaria jak tarcza

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 06:51
Jaskrawe biało-czerwone szachownice na polskich samolotach i śmigłowcach są jak tarcze strzelnicze.
rozwiń zwiń