Nauka

Latające priony zakażają

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 11:00
Chorobą szalonych krów można zarazić się także drogą oddechową. Tego niezwykle ważnego odkrycia dokonali specjaliści z Niemiec i Szwajcarii.

Aerozol zawierający priony może zakazić myszy, co powoduje u nich objawy podobne do choroby szalonych krów - informuje pismo "Public Library of Science (PLOS) Pathogens".

Dotychczas było wiadomo, że zakaźne białka - priony, których najbardziej znanym przedstawicielem jest ten powodujący chorobę szalonych krów (BSE), mogą się przenosić droga pokarmową, za pośrednictwem zakażonych narzędzi chirurgicznych, czy poprzez transfuzję krwi. Wydawało się jednak, że wdychanie aerozoli z prionami niczym nie grozi. Okazuje sie, że ten pogląd był błędny.

Jak wykazali naukowcy z uniwersytetu w Zurychu oraz specjaliści z instytutu weterynaryjnego w Tuebingen (Tybinga), wdychające aerozol z prionami myszy mogą zachorować. Taki mechanizm wydawał się typowy raczej dla wirusów grypy czy ospy wietrznej.

Myszy o normalnej oraz osłabionej odporności umieszczane były w specjalnych komorach inhalacyjnych i poddawane działaniu aerozolu. Wystarczyła minuta wdychania prionów, aby choroba po pewnym czasie wystąpiła u 100 proc. z nich. Im dłużej trwała ekspozycja, tym szybciej pojawiały się objawy.

Co gorsza, jak się wydaje, priony trafiały z dróg oddechowych wprost do mózgu. U człowieka priony wywołujące BSE powodują odmianę choroby Creutzfeldta-Jakoba, prowadzącą do obumierania komórek mózgu. Jak dotąd stwierdzono 300 przypadków zakażenia wywołanego spożyciem mięsa "szalonych" krów. Nowe odkrycie może doprowadzić do rewizji procedur w przetwórniach mięsa i placówkach badawczych.

 (ew/pap)

Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezawodna pamięć robocza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 07:20
Pamięć robocza po uszkodzeniu hipokampa lub innych struktur mózgu może nadal funkcjonować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec z zapaleniem opon mózgowych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 10:15
Brytyjscy naukowcy opracowali szczepionkę na meningokokowe zapalenie opon mózgowych typu B.
rozwiń zwiń