Nauka

Architekt: piramida Cheopsa zawiera dwie ukryte komory

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 13:50
Francuski architekt, który od lat zajmuje sie tajemnicami egipskich zabytków, ma teorię na temat Wielkiej Piramidy w Gizie. Uważa, że tajemnicza budowla skrywa dwie ukryte komory.

To nie pierwsza próba przekonania świata do jego teorii. Teraz jednak architekt posiada dowód, którym mają być trójwymiarowe symulacje wykonane przez amerykańskiego egiptologia Boba Briera. Pomieszczenia mają zawierać meble i przedmioty, jakie faraon Cheops miał zabrać ze sobą w swoją podróż po zaświatach.

Od wielu lat Jean-Pierre Houdin prowadzi kampanię na rzecz swojej teorii, że Wielka Piramida była budowana nie, jak powszechnie sie sądzi, dzięki rampom, ale na zasadzie kumulacji materiału od środka. W 2008 roku na łamach "National geographic" wyjaśniał, że L-kształtne komory wewnątrz budowli wspierają raczej jego teorię. Tylko w takich pomieszczeniach robotnicy mogliby manewrować wielkim blokami skalnymi.

Jean-Pierre i komnata tajemnic

Piramida Cheopsa znajduje się w Gizie nieopodal Kairu. Została wzniesiona najprawdopodobniej ok. 2560 r. p.n.e. według projektu Hemona. Razem ze stojącymi obok niej piramidami Chefrena i Mykerinosa, tworzą najbardziej znany na świecie zespół piramid. Obok piramidy Chefrena postawiono także monumentalny pomnik Sfinksa.

Piramida Cheopsa uznana została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata. Zbudowano ją na sztucznie wyrównanym terenie (zmierzone różnice poziomu wynoszą do 2,0 cm) i zorientowano zgodnie z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15 t - cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków, co sprawia, że piramida Cheopsa jest najcięższą budowlą stworzoną przez człowieka – ma masę ponad 6 milionów ton), zostały ustawione z wielką precyzją. Ściany obłożono licem wapiennym z kamieniołomów w Tura. Z obudowy tej pozostały jedynie fragmenty w jej najniższych warstwach. Ścięty wierzchołek piramidy spowodował, że jej wysokość zmalała do około 137,0 m.

Chociaż badania Wielkiej Piramidy trwają od dekad, wciąż niewiele o niej wiemy. Wątpliwości dotyczą nie tylko tego, jak powstała, ale i z czego. Niektórzy badacze sądzą, że została zbudowana, przynajmniej w części, z betonu odlewanego na miejscu. Co ciekawe, olbrzymia góra kamieni ma bardzo niewiele pomieszczeń wewnętrznych. I to od dawna rozpala wyobraźnie naukowców.

Skąd Houdin wziął pomysł na ukryte komnaty? Podobne znajdują się w Piramidzie Snefru, ojca Cheopsa, który podjął sie budowli wielu piramid. Houdin uważa, że pokolenia egiptologów po prostu nie zauważyło wejścia do zapieczętowanych i zamurowanych komnat. - Wiem, że tam są – mówi Houdin. – Chcę tylko je odnaleźć.

W tej chwili zadanie jest nieco utrudnione. Na skutek zamieszek 29 stycznia 2011 r. władze zamknęły dla zwiedzających tutejszy kompleks piramid.

(ew/livescience.com/physorg.com/wiki)

Czytaj także

Kolejna mumia królowej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 08:50
To prawdopodobnie ziemskie szczątki królowej Seszseszet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto na piramidzie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2008 09:33
Badania na Visocicy w Bośni przynoszą zaskakujące rezultaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyczne miasto w rękach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 11:46
Polscy archeolodzy prowadzą prace w jedynym miejscu w Egipcie, gdzie zachowała się cała portowa osada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot zbada Piramidę Cheopsa

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 06:15
Otworzy pomieszczenie, które było zamknięte przez 4500 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjaliści martwią się o egipskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 13:20
Organizacje egiptologiczne i zajmujące się dziedzictwem kulturowym obawiają się, że złodzieje wykorzystają zamieszki w Egipcie do plądrowania muzeów.
rozwiń zwiń