Nauka

Pierwsze klucze nad Biebrzą

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 11:50
Nad Biebrzą widać już pierwsze stada żurawi i gęsi. Zaczyna się czas wiosennych przelotów i przylotów ptaków - informują pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Apogeum tych wiosennych ptasich wędrówek przypada zazwyczaj na przełom marca i kwietnia. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaktów różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się tam, by bezpiecznie odpocząć i pożywić się, natomiast część zostaje

Za sprawą ptasich migracji bagna biebrzańskie przyciągają o tej porze roku miłośników ptaków, ornitologów oraz fotografów. 

Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego poinformował, że nad Biebrzą można już poczuć pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Są już żurawie, skowronki, czajki, można też podziwiać stada wędrujących na północ Europy gęsi - widziano już gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe. Jak zastrzegł Artur Wiatr, to wciąż jednak forpoczty, zapowiedź wielkich stad, które dopiero przylecą.

Rozlewiska Biebrzy są w tym roku wyjątkowo rozległe, wciąż jest jeszcze lód, a poziom wody wysoki w porównaniu do ostatnich lat - mówi Wiatr. Ponieważ dolina Biebrzy ma naturalny charakter, woda ma sporo miejsca na rozlewiska, nie ma więc zagrożenia domostw podtopieniami, choć - jak mówi Artur Wiatr - może się miejscami zdarzyć, że woda pojawi się w piwnicach domów.

Przeloty gęsi przyciągają jak co roku wielu miłośników przyrody i turystów. U niektórych organizatorów turystyki nad Biebrzą większość miejsc na marcowe wyprawy na ptasie obserwacje jest już zajęta.

Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Szeroka dolina rzeki Biebrzy ma naturalny charakter, rzeka silnie meandruje. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Europa turystyka
Czytaj także

Rubens nie znał się na ptakach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 09:50
Polski ornitolog nie ma litości dla geniuszy malarstwa: nie znali się na ptakach i zupełnie nie potrafili ich namalować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Im więcej jedzenia, tym mniej zalotów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 14:00
Ludzie budują karmniki, aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Jednak wiosenne dokarmianie nie służy sikorom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiewająca ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:00
Być może obserwujemy powstawanie nowych, miejskich ras. Naukowcy zauważyli, że żyjące blisko ludzi ptaki, coraz głośniej śpiewają, by przekrzyczeć miejski hałas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniazdo mówi o gospodarzu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 12:00
Sposób, w jaki niektóre ptaki drapieżne ozdabiają swoje gniazda, mówi sporo o ich witalności i jakości zajmowanego przez nie terytorium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosna już przyleciała

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 17:39
Kormorany w barwach godowych, a gęsi już sparowane - dla ornitologów z Ujścia Warty wiosna w pełni.
rozwiń zwiń