Nauka

Eksperymentalny lek ochroni przed promieniowaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 11:20
Pacjenci z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca mogą bezpiecznie przyjmować lek chroniący ich zdrowe tkanki przed skutkami promieniowania.

Informuje o tym pismo "Human Gene Therapy". Na razie terapia dotyczy promieniowania, które chory otrzymuje podczas radioterapii. "Zapakowany" w maleńkie liposomy plazmid, kodujący enzym dysmutazę ponadtlenkową (MnSOD) ma zapobiec ubocznym skutkom radio- i chemioterapii, co pozwoli zarówno poprawić jakość życia pacjentów, jak i zwiększyć stosowane dawki do skuteczniejszego w walce z rakiem poziomu - bez obawy o pogorszenie stanu pacjenta.

Badania objęły 10 pacjentów ze stadium III nieoperacyjnego raka niedrobnokomórkowego. Przyjmowali oni doustnie dawki plazmidu dwa razy w tygodniu - w sumie 14 dawek w ciągu siedmiu tygodni konwencjonalnej chemioterapii i radioterapii.

Jak działa medykament? Połknięte liposomy uwalniają w przełyku fragment DNA (plazmid), który koduje naturalnie występujący w organizmie enzym, chroniąc w ten sposób wrażliwe na promieniowanie tkanki przewodu pokarmowego. Poza zgagą u jednego pacjenta i łagodnym zaparciem u innego nie zaobserwowano innych problemów.

Co ważne, zastosowanie plazmidu z MnSOD miało ograniczone działanie i nie uodporniło na promieniowanie czy chemioterapię komórek nowotworu. Obecnie twórcy metody pracują nad zastosowaniem jej w leczeniu raka prostaty, jajnika i macicy.

(ew/pap)

Czytaj także

Magazyn Medyczny: Rak płuca

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2008 12:29
O kampanii edukacyjnej zorganizowanej przez Stowrzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Polską Grupę Raka Płuca opowiada prof. Jan Skokowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarz z Zakopanego wypracował metodę diagnozy raka

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 08:09
Nowatorską, mało inwazyjną i precyzyjną metodę diagnozowania stopnia zaawansowania raka płuc o nazwie TEMLA opracował i z powodzeniem stosuje lekarz z Zakopanego dr hab. Marcin Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tym roku na raka umrze prawie milion trzysta tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 10:43
To spadek o siedem procent w przypadku mężczyzn i sześć procent w przypadku kobiet w porównaniu z rokiem 2007.
rozwiń zwiń