Nauka

Mózg dziecka to wynik inwestycji matki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 14:00
Rozwój mózgu u dzieci jest pochodną ilości czasu i energii, jakie w ciążę i wychowanie zainwestowały ich matki.

Robert Barton i Isabella Capellini z Durham University wykorzystali metody statystyczne do zestawienia danych dotyczących 128 gatunków ssaków żyworodnych, m.in. ludzi, waleni, goryli i słoni. Brali pod uwagę wielkość mózgów, masę ciała, zaangażowania matki w opiekę nad młodymi i typową historię życia.

Naukowcy stwierdzili, że stosunek wielkości mózgu do masy ciała u każdego gatunku najlepiej mówi o tym, w jakiej skali matki "inwestują" w swoje dzieci: nosząc je w czasie ciąży, a potem karmiąc własnym mlekiem. Naukowcy zauważają też, że czas trwania ciąży decyduje o wielkości mózgu w chwili porodu, zaś długość okresu karmienia - o tym, ile mózg urośnie już po przyjściu na świat.

Badania te potwierdzają tezę, zgodnie z którą rozwojowi mózgu dzieci najlepiej służy pokarm matki. Dowodzą też zasadności zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, aby niemowlęta karmić wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, a dietę złożoną z mleka matki i stopniowo wprowadzanych innych pokarmów utrzymać do drugiego roku życia.

Praca ukazała się w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences". Pomaga wyjaśnić, dlaczego u ludzi, których dzieci bywają karmione piersią nawet do trzeciego roku życia (nie wspominając długiej, dziewięciomiesięcznej ciąży) okres pełnego uzależnienia dziecka od matki jest taki długi. Jest on niezbędny do wykształcenia naszych wyjątkowo dużych mózgów, średnio ważących 1,3 kg.

Dla porównania u innych gatunków, jak choćby u spokrewnionych z jeleniami danieli (które ważą mniej więcej tyle samo, co ludzie), ciąża trwa tylko siedem miesięcy, a karmienie piersią - nie dłużej niż pół roku. W efekcie daniele mają mózg sześć razy mniejszy niż my, o wadze nie przekraczającej 22 dkg.

- Wiemy, że gatunki posiadające stosunkowo duże mózgi rozwijają się powoli, później dojrzewają i dłużej żyją. Nie było jednak jasne, dlaczego wielkości mózgów i historie życia tak się ze sobą wiążą - zauważa Robert Barton. - Jedna z teorii mówi, że duże mózgi wydłużają czas trwania życia, ułatwiając zwierzętom dostosowanie reakcji na różne, trudne do przewidzenia wyzwania - przypomina. 

Czytaj także

Karmiące publicznie piersią będą chronione

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 09:48
Na Tajwanie przygotowywana jest ustawa, która ma chronić kobiety karmiące piersią w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie chcieli jednej mamy karmiącej piersią, przyszło sto

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 14:02
Półgodzinne karmienie było formą protestu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karmienie piersią uwalnia od skutków raka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 15:00
Kobiety, które w dzieciństwie leczono na nowotwór złośliwy, mają szansę uniknąć długotrwałych negatywnymi skutków tej terapii.
rozwiń zwiń