Nauka

Najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:40
Astronomowie budują najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów. W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
Audio

Radioteleskop SKA (Square Kilometre Array) nie będzie pojedynczym urządzeniem. Będzie to raczej zestaw wielu odbiorników, podobnych do zwykłych anten satelitarnych. - Każda antena będzie miała po 15 do 18 metrów średnicy. Będziemy potrzebować trzy tysiące takich anten - tłumaczy szef projektu, Richard Schilizzi.

Na główną siedzibę projektu wybrano obserwatorium Jodrell Bank w brytyjskim hrabstwie Cheshire. Jeszcze nie wiadomo gdzie dokładnie staną anteny. Aby uzyskać odpowiednią rozdzielczość obrazu, muszą być one rozsiane na przestrzeni trzech tysięcy kilometrów. Zostaną więc zbudowane albo na południu Afryki - w rejonie od RPA do Kenii, albo w Australii i Nowej Zelandii. Projekt ma kosztować półtora miliarda euro. Do analizy danych potrzebny też będzie jeden z najpotężniejszych komputerów świata.

Pierwsze anteny mają zacząć działać pod koniec dekady, zakończenie budowy planowane jest na 2024 rok. Dzięki teleskopowi SKA astronomowie chcą poznać historię odległych galaktyk, zbadać tajemniczą ciemną energię i, być może, odebrać sygnały od pozaziemskich cywilizacji - jeśli takie w ogóle istnieją.

pg

Czytaj także

Kosmos: patrzymy trzy razy dalej niż wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 20:00
Astronomowie pobili kolejny rekord w pomiarach kosmosu. Swym radioteleskopowym okiem sięgnęli trzykrotnie dalej, niż było to możliwe do tej pory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchają Drogi Mlecznej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 04:00
11 europejskich instytucji naukowych i edukacyjnych zainaugurowało wspólny projekt "Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej".
rozwiń zwiń