Nauka

Posłuchają Drogi Mlecznej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 04:00
11 europejskich instytucji naukowych i edukacyjnych zainaugurowało wspólny projekt "Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej".

Celem projektu jest zbudowanie sieci radioteleskopów i wykorzystanie jej do prowadzenia obserwacji astronomicznych wprost ze "szkolnej ławy". 

W Polsce projekt koordynuje Uniwersytet Jagielloński, a całe przedsięwzięcie jest dofinansowane z europejskiego programu Comenius Multilateral. Jeden z takich niewielkich radioteleskopów - w pełni sterowalna przez internet, trzymetrowa antena, stanie właśnie na terenie Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie.

Poza uczniami z Polski, własne obserwacje galaktyki na falach radiowych będą mogli przeprowadzać uczniowie z Francji, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Cypru, Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec. Pierwsze zadania to badanie rotacji Drogi Mlecznej i promieniowania wodoru.

Projekt jest kierowany również do miłośników astronomii, którzy obserwacje Drogi Mlecznej mogą prowadzić w ramach działalności amatorskich obserwatoriów czy planetariów lub samodzielnie.

W ramach projektu z Obserwatorium Astronomicznym UJ współpracuje Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - polski koordynator programu Hands-On Universe, Europe oraz portal Astronomia.pl. Podobnie jak w innych projektach inicjowanych przez HOU, także w "Radiowych obserwacjach Drogi Mlecznej" kluczową rolę mają odegrać nauczyciele - na co dzień to dzięki ich inicjatywie uczniowie będą uzyskiwali dostęp do sieci radioteleskopów. Już w kwietniu grupa kilku polskich nauczycieliprzejdzie w Portugalii szkolenie związane z projektem.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć w serwisie internetowym dostępnym pod adresem: https:\/\/www.oa.uj.edu.pl/hou/

(ew/pap)

Czytaj także

Duma polskiej astronomii

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2007 10:24
Radioteleskop z Piwnic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najmłodsze obserwatorium

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2008 23:46
Na Górze Lubomir w Węglówce odbudowano przedwojenne obserwatorium astronomiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2010-2012: Polskie satelity zbadają kosmos

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 12:09
W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity, badające gwiazdy jaśniejsze od Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatny teleskop otworzy kosmos dla amatorów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 08:00
W Polsce brakuje zaawansowanych teleskopów? Uczmy się od Kanadyjczyków - niedaleko Ottawy dzięki darowiznom sponsorów powstanie nowoczesny, a prywatny teleskop do użytku profesjonalistów i amatorów.
rozwiń zwiń