Nauka

Polska leży na gazie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 10:00
W Polsce mamy zasoby gazu łupkowego, które mogą starczyć na trzysta lat - twierdzą amerykańscy specjaliści.

Polska jest 11. na świecie pod względem zasobów gazu łupkowego. Wynoszę one 5,3 biliona metrów sześciennych.

Tak wynika z opublikowanego w Waszyngtonie raportu Agencji Informacji Energetycznej. Amerykańska agencja przedstawiła raport, w którym oceniono najbardziej obiecujące złoża gazu łupkowego na świecie.

Spośród 32 krajów, gdzie przeprowadzono badania, na pierwszym miejscu znalazły się Chiny, na drugim Stany Zjednoczone a na trzecim Argentyna. Polska ma największe złoża gazu łupkowego w Europie - nieznacznie wyprzedzając pod tym względem Francję. Norwegia ma 2,5 razy mniej gazu łupkowego niż Polska, Ukraina 4 razy mniej.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska należy do krajów, w których wydobycie gazu łupkowego może znacząco zmienić bilans energetyczny. Nasz kraj jest bowiem uzależniony od importu rosyjskiego gazu ziemnego. Szanse na eksploatację złóż zlokalizowanych w dwóch nieckach - Bałtyckiej i Lubelskiej zwiększa fakt, że Polska ma infrastrukturę gazową a złoża gazu łupkowego są znaczące w porównaniu z potrzebami energetycznymi kraju.

(iar)

Czytaj także

Gaz łupkowy energetyczną szansą Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 15:40
- Polska potrzebuje alternatywnych dostawców gazu. Jeżeli ten gaz można wydobywać w kraju, to należy z tego korzystać. To oznacza dodatkowe wpływy do budżetu i nowe źródło energii na rynku – mówi Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska stanie się gazową potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 14:58
Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego - podaje amerykańska Agencja ds.Energii. Gazu starczy nam na 300 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport USA: Polska ma największe złoża gazu łupkowego w Europie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:03
Polska jest 11. na świecie pod względem zasobów gazu łupkowego. Wynoszę one 5,3 biliona metrów sześciennych. Tak wynika z opublikowanego w Waszyngtonie raportu Agencji Informacji Energetycznej.
rozwiń zwiń