Nauka

Nowoczesna diagnostyka z tomografem optycznym

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 14:40
Tomografia optyczna, w przeciwieństwie do klasycznej, używa światła zamiast promieni rentgenowskich - jest nowoczesną i stosunkowo tanią metodą badania.
Audio
Nowoczesna diagnostyka z tomografem optycznym
Foto: fot: Instytut Fizyki UMK

- Pierwsze na świecie urządzenie do otrzymywania obrazów przekrojów oka za pomocą Spektralnego OCT – metody stukrotnie szybszej od już istniejącej - zaprojektowano i zbudowano w Zespole Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu – opowiada Karol Karnowski, doktorant na tej uczelni. W tej chwili młodzi naukowcy z UMK pracują nad udoskonaleniem i nowymi możliwościami wykorzystania tego typu urządzeń. Tomografię optyczną wykorzystuje się nie tylko w diagnostyce okulistycznej, ale także np. w badaniu dzieł sztuki.

Ewa  Kwiatkowska opracowuje nowatorską metodą analizy składu pierwiastkowego za pomocą spektroskopii plazmy wzbudzanej laserowo oraz tomografii optycznej. - Przedmiotem mojej pracy jest badanie fizycznych własności krwi za pomocą spektralnej tomografii optycznej - mówi Danuta Bukowska. - Co znacznie ułatwiłoby i przyspieszyło diagnostykę.

Szymon Tamborski zajmuje się technicznymi aspektami badania czynnościowego siatkówki oka. Natomiast Karol Karnowski we współpracy z lekarzami okulistami nad zestrojeniem tomografu optycznego z laserem i wdrożeniem go do praktyki klinicznej. Prototyp wcześniejszej wersji tomografu działa z powodzeniem w Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy.

Razem natomiast młodzi naukowcy postanowili zrobić coś dla najmłodszych i to tych pokrzywdzonych przez los.

/

- Od kilku już lat odwiedzamy różne placówki edukacyjne z programem pokazów fizycznych oraz zajęciami interaktywnymi. Pewnego razu dotarliśmy do Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Jana Brzechwy w Toruniu, gdzie w grupach integracyjnych bawią się i uczą dzieci słabowidzące  - opowiada Ewa Kwiatkowska. - Podczas tej wizyty mieliśmy okazje porozmawiać ze specjalistami - tyflopedagogami  i dowiedzieć się, z jakimi trudnościami muszą się borykać dzieci z wadami wzroku. I jak ważna jest rehabilitacja takiego małego człowieczka, aby mógł sobie poradzić w dorosłym życiu - opowiada w "Naukowym wieczorze".

Wpadli na pomysł, by skonstruować proste i tanie urządzeń służące rehabilitacji narządu wzroku, uczące spostrzegawczości, koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

- Początkowo chcieliśmy zrobić to sami, ale wtedy nasze urządzenie byłoby tylko w jednym przedszkolu – mówi Szymon Tamborski. Ogłosiliśmy więc konkurs, otwarty dla wszystkich, którzy mają jakiś pomysł, A tak zaangażuje się w to więcej osób. - To ma być jednocześnie zabawka, bardzo fajna zabawka – podkreślają, zapraszając wszystkich do współpracy.

Rozmawiał Artur Wolski

(lu)

Aby dowiedzieć się więcej o naukowych aspektach tomografii optycznej, planach i pasjach młodych naukowców,  kliknij „Tomograf” w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Obraz prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 08:00
W dziełach malarskich dawnych mistrzów ukryte jest nie tylko symboliczne znaczenie obrazu. Wprawne oko możne doszukać się całego katalogu chorób, na które zapadali mieszkańcy ówczesnej Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopernik wciąż oblegany. Centrum odwiedziło już 300 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 00:50
Od chwili otwarcia placówki upłynęło 138 dni, a każdego dnia odwiedza ją średnio 2,5 tysiąca osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się deszcz meteorów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 12:00
W połowie miesiąca na niebie pojawi się aktywny rój Lirydów. Największe szanse na udane obserwacje będą 22 kwietnia.
rozwiń zwiń