Nauka

Facebook "zabija" ortografię

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 05:00
Hiszpańscy uczniowie, nawet ci dobrzy, nie przestrzegają zasad ortografii - informują tamtejsi nauczyciele w opublikowanym dziś „Raporcie o stanie pisowni i czytelnictwa”. W Polsce nie jest lepiej.

Ich zdaniem, jedną z przyczyn jest rozpowszechnienie się portali społecznościowych typu Facebook i nagminne wysyłanie sms-ów, gdzie ortografia nie jest ważna. 

Pisanie skrótami, mylenie liter, łączenie wyrazów - to błędy, które nagminnie popełniają hiszpańscy uczniowie.

Nauczyciele alarmują, że często prace pisemne przypominają język używany do pisania sms-ów. - Możemy zapewnić, że coraz częściej uczniowie piszą w sposób fonetyczny, a nie gramatyczny. I my, nauczyciele, musimy temu zapobiec - informuje Juan Costa, współautor raportu.

Jednym z proponowanych sposobów jest zmiana norm oceny prac pisemnych. Zgodnie z obowiazującymi, błędy ortograficzne mogą obniżyć ocenę z wypracowania najwyżej o jeden stopień. - Co mamy robić, kiedy uczeń popełnia w pracy domowej 30 błędów? - pytają nauczyciele. I domagają się prawa do surowszych kar. Informują, że już teraz co czwartemu hiszpańskiemu uczniowi grozi wtórny analfabetyzm. - Jeśli nie zaczniemy szybko działać, będzie coraz gorzej - ostrzegają autorzy raportu. 

Oczywiście, problem z ortografią jest domeną nie tylko Hiszpanów. Także i w Polsce portale społecznościowe, komunikatory i telefony komórkowe sprawiają, że piszemy coraz bardziej niedbale.

Warto dbać o poprawność zapisu. Istnieją badania, które sugerują, że osoby, które biegle czytają i piszą, skuteczniej komunikują się za pomocą SMS-ów. Większa zdolność językowa pomoże nam zatem w nowoczesnej komunikacji ze światem.

(ew, iar)

Czytaj także

Word nie daje rady językowi polskiemu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 07:40
Robimy coraz więcej błędów ortograficznych. Programy sprawdzające poprawność pisania nie dają rady naszemu językowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta do lekceważenia ortografii?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 09:03
Korzystanie z tzw. czatów oraz portali społecznościowych w internecie sprawia, że dzieci lekceważą zasady poprawnej pisowni, a u dorosłych pojawiają się problemy z ortografią
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie czy małe "g"? Donald Tusk też robi błędy ortograficzne

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 09:00
Po ostatniej ortograficznej wpadce Bronisława Komorowskiego, okazuje się, że także Donald Tusk robi błędy – pisze "Super Express".
rozwiń zwiń