Nauka

Dobroczynna zerówka

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 12:00
Korzyści płynące z uczęszczania do zerówki są odczuwane przez całe dorosłe życie. Takiego zdania są amerykańscy naukowcy, którzy badali życiorysy mieszkańców Chicago.

Naukowcy badali pozytywny wpływ zerówki na takie aspekty życia, jak zarobki, edukacja, zdrowie czy przestępczość. Porównywano absolwentów zerówek z tymi, którzy do niej nie chodzili, ale mieli dostęp do innych programów państwowych, choćby do przedszkola.

- Zbadaliśmy półtora tysiąca ludzi urodzonych w latach 80., a dokładnie: ich losy aż do 28. roku życia - mówi jeden z autorów publikacji w tygodniku Science, Arthur J. Reynolds ze stanowego Uniwersytetu w Minnesocie

Okazało się, że absolwenci zerówek radzili sobie lepiej w niektórych (choć nie we wszytkich) dziedzinach. Najbardziej skorzystali ludzie pochodzący z ubogich rodzin o słabszym wykształceniu: w dorosłym życiu byli bogatsi, mieli większe szanse na ubezpieczenie zdrowotne i rzadziej popełniali przestępstwa.

Naukowcy wyliczyli nawet finansowe korzyści płynące z wczesnej edukacji - zysk dla społeczeństwa wynosi ich zdaniem 18 procent rocznie. Zerówka w rozumieniu amerykańskim zaczyna się wcześniej niż w Polsce - naukowcy badali dzieci, które zaczęły edukację w czwartym roku życia. 

(iar)

Czytaj także

Miliardy euro na korepetycje. Korzysta z nich połowa uczniów w UE

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 20:11
W samej Grecji rodzice wydają na nie 950 mln euro - podaje raport Komisji Europejskiej. To 20% wydatków rządowych tego kraju na szkolnictwo podstawowe i średnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mały ekspert od pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 05:00
Co można kupić za 10 zł? Według dorosłych niewiele, ale zdaniem najmłodszych całkiem dobry samochód terenowy, dom czy piękny obraz.
rozwiń zwiń