Nauka

Słońce znów wybucha. Szczyt aktywności za niecałe dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 10:00
Wtorkowy wybuch na Słońcu świadczy o narastającej aktywności naszej macierzystej gwiazdy - uważają naukowcy. Czekają nas potężne burze magnetyczne.

Najgwałtowniejsze zjawiska w tym cyklu słonecznym mogą nastąpić za niecałe dwa lata. Eksperci spodziewają się burz magnetycznych na Ziemi.

Według NASA, wybuch był stosunkowo niewielki - należał do klasy „C”, która opisuje najsłabsze eksplozje. Towarzyszył mu jednak potężny koronalny wyrzut masy - czyli naładowanych elektrycznie cząstek. Zdaniem ekspertów NASA, pędzą one w kierunku Ziemi z prędkością ośmiuset kilometrów na sekundę. Dotrą do ziemskiej magnetosfery w czwartek, ale ich oddziaływanie ma być minimalne.

Naukowcy spodziewają się jednak poważnych burz magnetycznych w najbliższym czasie. Po wyjątkowo długim okresie względnej ciszy Słońce budzi się do aktywności. Szczyt jedenastoletniego cyklu ma przypaść na maj 2013 roku.

Burze magnetyczne na Ziemi, powstające w okresie wzmożonej aktywności Słońca, mogą uszkadzać satelity telekomunikacyjne, nawigację samolotów czy linie energetyczne na Ziemi. Silne i groźne dla ludzi burze magnetyczne obserwowane są jednak dość rzadko; ostatnia - ponad 20 lat temu. 

(iar)

Zobacz więcej na temat: NASA słońce
Czytaj także

Słońce kończy z biernością: "jest nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 10:24
Zakończył się trwający około trzech lat bezprecedensowy okres niezwykle małej aktywności Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedzą, dlaczego Słońce spało

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2010 17:30
Naukowcy wyjaśnili przedłużający się brak normalnej aktywności Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potężna eksplozja na Słońcu zagraża ziemskiej komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 16:10
Silny wybuch, który zaobserwowali naukowcy NASA, rozpętał burzę promieniowania o sile nienotowanej od 2006 roku. Jak sądzą specjaliści z Instytu Meteorologii może on być przyczyną wielu burz magnetycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA sfilmowała wybuch na Słońcu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 10:48
Niewielkie zaburzenia pracy urządzeń GPS i przerwa w łączności radiowej na wysokich częstotliwościach – to skutki wybuchu.
rozwiń zwiń