Nauka

Wysokie osoby bardziej podatne na raka

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2011 22:00
Wysoki wzrost ma związek z większym ryzykiem rozwoju dziesięciu popularnych rodzajów nowotworów - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, o których informuje pismo "Lancet Oncology".

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wśród 1,3 mln kobiet w średnim wieku sugerują, że każde dziesięć centymetrów powyżej 152 cm zwiększa ryzyko raka o 16 proc. Dotyczy to przede wszystkim raka jelita grubego i odbytu, skóry, piersi, trzonu macicy, jajników, nerek, chłoniaka (również nieziarniczego) oraz białaczki. Wśród najwyższych badanych kobiet (ponad 175 cm) ryzyko rozwoju tych nowotworów było o 37 proc. większe w porównaniu z kobietami, których wzrost nie przekraczał 152 cm.

Mimo że w badaniach udział brały same kobiety, dziesięć innych prac wskazuje na podobną zależność wśród mężczyzn. - Wzrost sam w sobie nie ma oczywiście wpływu na raka, ale może wskazywać na inny mechanizm - mówi autorka badań dr Jane Green.

Naukowcy podejrzewają, że rolę odgrywać może tu wyższy poziom hormonów wzrostu, które zwiększają częstotliwość podziałów komórkowych, a tym samym mogą stymulować rozwój choroby. Najnosze wyniki mogą także wyjaśniać inną zależność - że chorych jest coraz więcej. Badacze uważają, że zwiększanie się średniego wzrostu Europejczyków o 1 cm z każdą dekadą XX wieku mogło mieć wpływ na o 10-15 proc. większą zachorowalność na raka.

(ew/pap)

Czytaj także

Rak zjada pamięć

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 12:15
Nowotwory mogą przyczyniać się do problemów z pamięcią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak płuc na policzku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 07:50
Wymaz z policzka może wykryć raka płuc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technika w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 10:18
O najnowszych badaniach inżynierii medycznej i najnowszych antybiotykach w "Wieczorze Naukowym" z Jedynką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Estrogen groźny dla... jamy ustnej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 12:45
Żeński hormon, estrogen może pobudzać u młodych kobiet rozwój nowotworów głowy i szyi, w tym m.in. raka jamy ustnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karmienie piersią uwalnia od skutków raka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 15:00
Kobiety, które w dzieciństwie leczono na nowotwór złośliwy, mają szansę uniknąć długotrwałych negatywnymi skutków tej terapii.
rozwiń zwiń