Nauka

Sztuczna skóra zatrzyma pocisk

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 11:30
Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która jest nie do przebicia. Pajęcze proteiny można wprowadzić do ludzkiej skóry. Wtedy nie będziemy musieli bać się pocisków.
Sztuczna skóra zatrzyma pocisk
Foto: (fot. sxc.hu)
Sztuczna skóra, która zatrzyma pocisk
Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która jest nie do przebicia. Wszystko dzięki mleku genetycznie zmodyfikowanych kóz, które zawiera te same proteiny, co pajęcza sieć. 
Po wysuszeniu, z protein tych tworzy się nici, a których następnie tka się materiał. Jest 10 razy mocniejszy niż stal. Proteiny mogą być wprowadzone do skóry człowieka, gdzie, zdaniem naukowców, staną się tak mocny, że zatrzymają nawet pocisk. 
Holenderska badaczka Jalila Essaidi nazywa tkaninę "pajęczym jedwabiem" (spidersilk). Projekt nazwany został '2.6g 329m/s' za ciężarem i szybkością pocisku z broni kalibru 22. Taki pocisk nie pokona "jedwabiu". Essaidi pracuje dla holenderskiego Forensic Genomics Consortium. Chce wprowadzić pajęcze proteiny do ludzkiej skóry zamiast znajdującej się tam zwykle keratyny.
Pierwszym krokiem jest stworzenie w laboratorium zmodyfikowanej o pajęcze proteiny ludzkiej skóry. To zajmuje 5 tygodni. Wideo pokazuje, że taka skóra radzi sobie z pociskami.
Wyniki nie są jeszcze doskonałe, ale cel jest jasny: człowiek, który pociskom się nie kłania. 

Wszystko dzięki mleku genetycznie zmodyfikowanych kóz, które zawiera te same proteiny, co pajęcza sieć. 

Po wysuszeniu, z protein tych tworzy się nici, z których następnie tka się materiał. Jest 10 razy mocniejszy niż stal. Proteiny mogą być wprowadzone do skóry człowieka, gdzie stają się tak mocne, że zatrzymają nawet pocisk (zobacz wideo).

Holenderska badaczka Jalila Essaidi nazywa tkaninę "pajęczym jedwabiem" (spidersilk). Projekt nazwany został '2.6g 329m/s' za ciężarem i szybkością pocisku z broni kalibru 22. Taki pocisk nie pokona "jedwabiu". Essaidi pracuje dla holenderskiego Forensic Genomics Consortium. Chce wprowadzić pajęcze proteiny do ludzkiej skóry na stałe zamiast znajdującej się tam zwykle keratyny.

Pierwszym krokiem jest stworzenie w laboratorium testowej ludzkiej skóry zmodyfikowanej o pajęcze proteiny. To zajmuje pięć tygodni. Wideo pokazuje, że taka skóra radzi sobie z pociskami.

Wyniki nie są jeszcze doskonałe, ale cel jest jasny: człowiek, który pociskom się nie kłania. 

(ew)

(Próby na strzelnicy w drugiej połowie filmu)

 

Czytaj także

Rodzaje fenotypów skóry

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 13:31
Badania reakcji na promieniowanie słoneczne w ciągu pierwszych minut ekspozycji pozwoliły wyodrębnić kilka typów skóry zwanych fenotypami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

My się opalamy, a skóra cierpi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 16:30
Z punktu widzenia estetyki opalona skóra wydaje nam się ładniejsza niż biała, jest to jednak efekt jej rozpaczliwego bronienia się przed słońcem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorzka czekolada chroni przed słońcem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 10:25
Jak się okazuje jedzenie gorzkiej czekolady chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.
rozwiń zwiń