Nauka

Wolontariusze żyją dłużej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 11:50
Altruizm wydłuża życie. Osoby angażujące się w wolontariat mogą cieszyć się nim dłużej, pod warunkiem, że motywem ich działania jest chęć pomocy innym, a nie sobie.

Takie są wyniki badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w piśmie "Health Psychology". Swoje wnioski naukowcy opierają na analizie informacji z Wisconsin Longitudinal Study, dotyczących ponad 10,3 tys. osób obserwowanych od czasu ukończenia szkoły średniej (koniec lat 50.). W 2008 roku średnia wieku badanych wynosiła około 69 lat.

W 2004 roku uczestnicy badań wypełnili kwestionariusze, w których pytano, czy w ciągu ostatnich 10 lat angażowali się w wolontariat, a jeśli tak, to jak często oraz jakie były motywy ich działania. Odpowiedzi podzielono na te, które były bardziej ukierunkowane na potrzeby innych oraz na takie, które związane były z potrzebą zapewnienia sobie lepszego samopoczucia i ucieczki od własnych problemów.

Wolontariusze z grupy ukierunkowanej na innych żyli dłużej w porównaniu z pozostałymi grupami. Interesujący okazał się jednak fakt, że długość życia osób, których motywem była własna satysfakcja, nie różniła się od długości życia tych, którzy nigdy nie działali jako wolontariusze. - Może to oznaczać, że osoby, których głównym motywem jest chęć pomocy innym, mogą być wolne od potencjalnych stresów związanych z pracą wolontariusza, jak ograniczenia czasowe czy brak wynagrodzenia - mówi prowadząca badania dr Sara Konrath z Uniwersytetu Michigan.

Podczas badań brano pod uwagę także stan zdrowia fizycznego i psychicznego uczestników, ich status społeczno-ekonomiczny, stan cywilny, czynniki ryzyka rozwoju chorób (m.in. palenie, spożycie alkoholu czy wskaźnik masy ciała) oraz wsparcie ze strony otoczenia. W ciągu czterech lat po przeprowadzeniu ankiety zmarło 4 proc. wolontariuszy, którzy kierowali się własnymi potrzebami oraz 4,3 proc. osób nie angażujących się w wolontariat. Wśród osób skoncentrowanych na potrzebach innych było to jedynie 1,6 proc.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: psychologia
Czytaj także

"Mamy z czego być dumni w Unii Europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 17:36
Polska jako członek UE była jedynym krajem który obronił się skutecznie przed kryzysem, i dlatego może być natchnieniem dla innych krajów członkowskich - podkreślił prezydent zwracając się do uczestników Prady Schumana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naucz się pomagać innym (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 07:36
Magdalena Fijołek (Europejski Rok Wolontariatu): Wynagrodzeniem dla wolontariusza jest pozytywna energia i zdobywanie nowych umiejętności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega wolontariat pracowniczy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 15:55
Narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. W Polsce pojawił się ok. dziesięć lat temu. Najczęściej angażują sie w niego duże korporacje. Mowa o wolontariacie pracowniczym, czyli…
rozwiń zwiń