Nauka

Naukowcy badają dietę sprzed milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 13:35
Najnowsze technologie pozwalają na poznanie diety hominidów sprzed milionów lat - informują naukowcy na łamach magazynu "Science".

Dzięki analizie mikroskopijnych rysów na zębach oraz izotopów węgla, które nagromadziły się w uzębieniu hominidów - można w przybliżeniu zrekonstruować ich dietę. Okazuje się przy tym, że była ona zupełnie inna, niż można to było wywnioskować na podstawie samego kształtu czaszki, żuchwy i zębów.

Kształt czaszki może mylić

Niektóre hominidy wykształciły mocne żuchwy i trzonowce. Takim przypadkiem był Paranthropus boisei, którego nieoficjalnie nazwano dziadkiem do orzechów. Z najnowszych badań wynika jednak, że ten gatunek rzadko, o ile w ogóle, jadał orzechy - opisuje autor artykułu, Mark Sponheimer z University of Colorado w Boulder.

Paranthropus boisei żywił się trawami i turzycami, nie zaś owocami, chętnie zjadanymi przez szympansy. - Nasze wcześniejsze wyobrażenia o diecie tych hominidów były znacznie uproszczone - wyjaśnia naukowiec.

Badając odmianę izotopów węgla w zębach, naukowcy odkryli, jaki rodzaj fotosyntezy zachodził w pokarmach spożywanych przez hominidy. W ten sposób można było określić rodzaj ich pożywienia. Okazało się, że jest to tzw. fotosynteza C4, czyli taka, która zachodzi w trawach i turzycach. Szympanse i goryle częściej jedzą rośliny, w których zachodzi fotosynteza o typie C3. Ten typ fotosyntezy zachodzi m.in. w drzewach i krzewach.

Naukowcy podkreślają, że jeszcze kilka lat temu nie można by było przeprowadzić takich badań, ponieważ nie istniały odpowiednie technologie.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: diety owoce
Czytaj także

Trąba słonia czyli jak ewoluował człowiek

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2009 10:35
Historia naszego gatunku przypomina brazylijskiego "tasiemca": pełna jest nagłych zwrotów akcji i nieznanych braci bliźniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec ewolucji człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2008 12:19
Genetycy twierdzą, że ewolucja człowieka dobiega końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 rzeczy, które czynią ludzi wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 14:05
Nikt nie ma wątpliwości, że Homo sapiens to istota niezwykła. Ale czy zastanawialiście się, co tak właściwie różni nas od zwierząt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odporność to wynik seksu z neandertalczykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
To mieszanie naszych genów z neandertalskimi oraz z DNA innej wymarłej grupy hominidów - denisowian - wzmocniło system immunologiczny Homo sapiens. Są na to dowody w DNA współczesnych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetycy: Azja zasiedlona przez kilka fal migracji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 12:10
Azja była zasiedlana przez kilka fal migracji z Afryki. Świadczą o tym przeprowadzone na szeroką skalę badania genetyczne - informują naukowcy na łamach "American Journal of Human Genetics".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przodkowie jak Yoda mówili

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 12:40
Jaką formę miał pierwszy język sprzed 50 000 lat? Lingwiści zastanawiają się od dawna. Teraz pojawiła się nowa teoria.
rozwiń zwiń