Nauka

Neandertalczycy także budowali z kości

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 02:00
Na Ukrainie odkryto pozostałości chaty na planie koła, zbudowanej z kości mamutów. Budowla pochodzi sprzed 44 tys. lat i być może została wzniesiona przez neandertalczyków.
Odcisk neandertalskiej stopy
Odcisk neandertalskiej stopyFoto: Claire H., źr. Wikipedia/Flickr, lic cc-by-sa 2.0.
Neandertalczycy budowali z kości mamutów
Pozostałości chaty na planie koła z kości mamutów odkryto na Ukrainie. Budowla pochodzi sprzed 44 tys. lat i być może została wzniesiona przez neandertalczyków – informują naukowcy na łamach pisma "Quaternary International".  
Zdaniem naukowców, twórcami budowli byli nasi wymarli krewniacy – neandertalczycy. Zazwyczaj tę umiejętność przypisuje się ludziom epoki kamiennej.
Na stanowisku archeologicznym Molodova znajduje się 106 kości i ciosów mamutów, pokrywających powierzchnię 40 m2.
W jej obrębie oprawiano, gotowano i jedzono mamuty oraz inne zwierzęta. Budynek służył za schronienie przed chłodem. Jak przypuszczają badacze, kości prawdopodobnie służyły za fundament. Na nim wznosiła się zaś drewniana konstrukcja.
Wcześniej odkrywano już podobne chaty w tym regionie. Pochodziły one jednak sprzed 27,5-15 tys. lat i zbudowane były przez człowieka.

O odkryciu informują naukowcy na łamach pisma "Quaternary International". Zdaniem badaczy, twórcami budowli z Ukrainy byli nasi wymarli krewniacy – neandertalczycy. To niezwykłe, ponieważ dotąd przyjmowano, że umiejętność tę posiedli dopiero Homo sapiens.

Na stanowisku archeologicznym Molodova znajduje się 106 kości i ciosów mamutów, pokrywających powierzchnię 40 m2. W jej obrębie oprawiano, gotowano i jedzono mamuty oraz inne zwierzęta. Budynek służył za schronienie przed chłodem. Jak przypuszczają badacze, kości prawdopodobnie służyły za fundament. Na nim wznosiła się zaś drewniana konstrukcja.

Molodova to stanowisko legenda. Słyszał o nim każdy student archeologii. Wcześniej odkrywano już podobne chaty w tym regionie. Pochodziły one jednak sprzed 27,5-15 tys. lat i zbudowane były przez człowieka.

(ew/pap)

Czytaj także

Trzy zęby, które wstrząsnęły prehistorią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 13:51
Przeczytaj wywiad z drem Mikołajem Urbanowskim, ktorego zespół znalazł pierwsze polskie szczątki neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: zbiorowy pochówek neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 06:00
Debata o to, czy neandertalczycy chowali swoich zmarłych, wkracza w decydująca fazę. Coraz trudniej zaprzeczyć, że tak właśnie było.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odporność to wynik seksu z neandertalczykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 13:00
To mieszanie naszych genów z neandertalskimi oraz z DNA innej wymarłej grupy hominidów - denisowian - wzmocniło system immunologiczny Homo sapiens. Są na to dowody w DNA współczesnych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń