Nauka

Zachód chce być konkurencyjny w high-tech

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:00
W Waszyngtonie odbyła się konferencja poświęcona poszukiwaniu sposobów zwiększenia współpracy naukowej między USA i UE. Chcą nawiązać rywalizację z rozwijającą się coraz szybciej Azją.
Zachód chce być konkurencyjny w high-tech
Foto: Glow Images/East News

Celem poniedziałkowej konferencji, którą zorganizowała Komisja Europejska i Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Postępu Nauk (AAAS) pod auspicjami polskiej prezydencji UE, było znalezienie metod powstrzymania transferu miejsc pracy w sektorze nowoczesnych technologii z USA i UE do dynamicznie rozwijających się krajów na innych kontynentach, jak Chiny i Indie.

- Żeby zachować dominującą pozycję na rynkach zaawansowanych technologii, musimy współpracować ze sobą. Współpraca między USA a Europą jest niewystarczająca. W tzw. 7 programie ramowym Unii 40 procent umów z USA nie zostało podpisanych przez stronę amerykańską ze względu na przeszkody legislacyjne w USA. Amerykanie, z kolei, mówią o nieprzyjaznych, biurokratycznych procedurach europejskich dotyczących zarządzania funduszami, do których myśmy się przyzwyczaili, ale które dla nich są egzotyczne - mówi radca naukowy ambasady RP w Waszyngtonie prof. Marek Konarzewski.

Zwrócił on też uwagę na brak równowagi w transatlantyckiej wymianie naukowej.  - Amerykanie niechętnie wyjeżdżają do Europy, ale bardzo chętnie sprowadzają do siebie naukowców z kontynentu - mówi.  - Jednak klimat do współpracy jest teraz sprzyjający, bo z powodu trudności budżetowych wszyscy szukają funduszy na zewnątrz: Amerykanie w Europie, a Europejczycy w Ameryce - dodał prof. Konarzewski.

W konferencji ze strony polskiej uczestniczyła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Orłowska i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

(ew/pap)

Czytaj także

Politycy nie doceniają nauki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 18:28
Prof. Michał Kleiber, prezes PAN: Dziś zarówno rządy państw, jak i zarządy korporacji, obserwują rozwój sytuacji na świecie i dostosowują do niej swoją politykę i strategię. Polska tego nie potrafi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postawmy na rozwój!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 07:15
Prof. Michał Kleiber (prezes PAN): Musimy patrzeć do przodu, budować naszą strategię przewidując wydarzenia, które się zdarzą, a nie tylko reagować na kłopoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny stają się naukową potęgą

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 11:00
Chiny mogą stać się większą potęgą naukową od USA już za dwa lata, to znaczy wcześniej niż przewidywano.
rozwiń zwiń