Nauka

Astronomowie badają stare sąsiadki Słońca

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 13:08
Naukowcy zidentyfikowali dwa białe karły, które są jednymi z najstarszych znanych gwiazd. Ich wiek oceniania się na od 11 do 12 miliardów lat. Na dodatek gwiazdy te znajdują się w bliskim otoczeniu Słońca - poinformował Uniwersytet Oklahomy w USA.
Astronomowie badają stare sąsiadki Słońca
Foto: fot. Twtunes/Wikimedia Commons/CC

Zespół naukowców kierowany przez Mukremina Kilica z Uniwersytetu Oklahomy, zbadał gwiazdy noszące oznaczenia WD 0346+246 oraz SDSS J110217, 48+411315.4 (J1102). Pierwsza z nich widoczna jest w konstelacji Byka, a druga w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Astronomowie uzyskali podczerwone obrazy tych obiektów za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera, należącego do NASA. Na podstawie uzyskanych danych wyznaczyli temperatury gwiazd. Dzięki temu udało im się oszacować wiek obiektów.

Białe karły są końcowymi stadiami ewolucji gwiazd podobnych do Słońca. Po wyczerpaniu paliwa pozwalającego na zachodzenie reakcji termojądrowych oraz utracie zewnętrznych warstw, gwiazda staje się gęstym obiektem o wielkości podobnej do rozmiarów Ziemi – białym karłem. Taka martwa gwiazda nie produkuje już energii z reakcji termojądrowych, a jedynie stopniowo ochładza się. - Biały karzeł jest jak piec. Gdy zostanie wyłączony, ochładza się z upływem czasu. Mierząc jego aktualną temperaturę możemy ocenić kiedy został wyłączony - wyjaśnia Kilic.

Dodatkowo przez trzy lata astronomowie mierzyli ruch drugiej z gwiazd za pomocą 2,4-metrowego teleskopu w Obserwatorium MDM niedaleko Tucson w Arizonie. Okazało się, że gwiazda J1102 porusza się bardzo szybko względem innych gwiazd, co oznacza, że jest blisko Słońca, niewiele więcej niż 100 lat świetlnych od nas. Natomiast w przypadku WD 0346+246, z wcześniejszych obserwacji wiadomo było, że położona jest niedaleko Słońca, w odległości około 90 lat świetlnych.

Współautorem pracy jest Piotr Kowalski z Helmholtz-Zentrum Potsdam w Niemczech, który wykonał modele atmosferycznych parametrów gwiazd. - Opierając się na obserwacjach optycznych i podczerwonych oraz na naszych analizach, ustaliliśmy, że temperatura powierzchni tych gwiazd wynosi 3700 i 3800 stopni- mówi.
- To prawie jak śledztwo kryminalne. Mierzymy temperaturę umarłego ciała – w naszym przypadku umarłej gwiazdy, a następnie ustalamy czas popełnienia zbrodni. Oba białe karły są martwe i ochładzają się prawie przez całą historię Wszechświata - dodaje Kilic.
(ew/pap)

Czytaj także

Zobacz, jak ogromny jest kosmos (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 12:35
Ziemia to maleńki kosmiczny pyłek, bo Wszechświat jest ogromny. Ale co to dokładnie znaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto ponad 700 planet pozasłonecznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 21:35
Interaktywny katalog dostępny na stronach Encyklopedii Pozasłonecznych Układów Planetarnych wskazał właśnie, że znanych jest już ponad 700 egzoplanet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka zagadka rozwiązana. Skąd się wzięła supernowa?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 14:59
Przez cztery dekady naukowcy próbowali dowiedzieć się, jaka gwiazda była tzw. przodkiem supernowej z Obłoku Magellana. To kluczowa wiedza dla badań wszechświata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa akcja liczenia gwiazd na nocnym niebie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 20:05
Do badania rozgwieżdżonego nieba zachęcają organizatorzy międzynarodowego projektu GLOBE at Night.
rozwiń zwiń