Nauka

Makabryczne odkrycie: pochówek dłoni w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 12:40
Grupa badaczy dokonała upiornego odkrycia w starożytnym Awaris w Egipcie. Wykopali 16 odciętych i pochowanych prawych dłoni sprzed 3600 lat. Nie wiadomo na pewno do kogo należały.
Makabryczne odkrycie: pochówek dłoni w Egipcie
Foto: Glow Images/East News
Egipcjanie odcinali i grzebali dłonie
Grupa badaczy dokonała upiornego odrycia w starożytnym Awaris w Egipcie. Było to 16 odciętych i pochowanych dłoni sprzed 3600 lat.
Dłonie zakopano kiedyś w czterech oddzielnych dołach. Dwa z nich znajdowały się przed czymś, co kiedyś pełniło rolę sali tronowej. Każda z tych komór zawierała tylko jedną dłoń. Dwa pozostałe otwory z 14 innymi dłońmi wykopano nieco później na zewnątrz pałacu.
Wszystkie dłonie są prawe, nie ma wśród nich lewych. - Większość z nich to duże dłonie, niektóre bardzo - opowiada jeden z odkrywców, Manfred Bietak.
Znalezisko pochodzi z tzw. czasów hyksoskich, kiedy Hyksosi, lud pochodzeia kanaanejskiego, kontrolował sporą część delty Nilu, w tym rejon, gdzie znajduje się Awaris, ich ówczesna stolica. Pałac z dłońmi wzniósł jeden z hyksoskich władców, Khayan. 
Dłonie to najstarszy dowód na odnotowany w źródłach pisemnych zwyczaj wymieniania odciętych dłoni wroga na złoto. - To jedeny fizyczny dowód takich praktyk - mówi Bietak.
Liczenie dłoni było łatwiejsze od liczenia ofiar, a odcięcie najważniejszej kończyny było także symbolem pozbawienia siły tego, komu obcinano dłoń. Nie wiadomo, czy dłonie z Awaris były hyksoskie czy egipskie. Oba te ludy miały zwyczaj obcinania rąk pokonanym. Nie wiadomo także, który z ludów rozpoczął taką tradycję. W rodzinnych stronach Hyksosów, w półncnym Kanaan, nigdy nie znaleziono obciętych dłoni. Pomysł mógł zatem narodzić się w delcie Nilu.

Dłonie zakopano kiedyś w czterech oddzielnych dołach. Dwa z nich znajdowały się przed czymś, co kiedyś pełniło rolę sali tronowej. Każda z tych komór zawierała tylko jedną dłoń. Dwa pozostałe otwory z 14 innymi dłońmi wykopano nieco później na zewnątrz pałacu.

Wszystkie dłonie są prawe, nie ma wśród nich ani jednej lewej. - Większość z nich to duże dłonie, niektóre bardzo duże - opowiada jeden z odkrywców, Manfred Bietak.

Znalezisko pochodzi z tzw. czasów hyksoskich, kiedy Hyksosi, lud pochodzeia kanaanejskiego, kontrolował sporą część delty Nilu, w tym rejon, gdzie znajduje się Awaris, ich ówczesna stolica. Pałac z dłońmi wzniósł jeden z hyksoskich władców, Chian. 

Dłonie to dowód na odnotowany w źródłach pisemnych zwyczaj wymieniania odciętych dłoni wroga na złoto. - To jedyny fizyczny przykład takich praktyk - mówi Bietak. 

Liczenie dłoni było łatwiejsze od liczenia ofiar, a odcięcie najważniejszej kończyny było także symbolem pozbawienia siły tego, komu obcinano dłoń.

Nie wiadomo, czy dłonie z Awaris były hyksoskie czy egipskie. Oba te ludy miały zwyczaj obcinania rąk pokonanym. Nie wiadomo także, który z ludów rozpoczął taką tradycję. W rodzinnych stronach Hyksosów, w północnym Kanaan, nigdy nie znaleziono obciętych dłoni. Pomysł mógł zatem narodzić się w delcie Nilu.

(ew/LiveScience.com)

Zobacz więcej na temat: Egipt
Czytaj także

NASA odkrywa zaginione piramidy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 12:00
Siedemnaście zaginionych piramid, pośród tysięcy innych budowli, udało się odnaleźć dzięki satelitarnej obserwacji na podczerwień w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyny nie-królewski grobowiec w Dolinie Królów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 18:40
Egipscy i szwajcarscy archeolodzy natrafili w Dolinie Królów na grobowiec pieśniarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają Egipt od 150 lat!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 00:01
Postać hrabiego Michała Tyszkiewicza (1828-1897), pioniera polskich badań wykopaliskowych w Egipcie, a także zabytki odzyskane w ich wyniku widnieją na nowej serii znaczków pocztowych "150 lat pierwszych polskich odkryć w Egipcie”.
rozwiń zwiń