DNA może być starsze od życia
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy i amerykańscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia.
DNA to podstawa niemal każdej formy życia na Ziemi, ale wielu biologów sądzi, że życie mogło pojawić się dzięki jednoniciowemu RNA, a dopiero potem geny pierwszych organizmów mogły rozwijać się w kierunku dwuniciowych helis DNA. Chemicy prebiotyczni, a zatem zajmujący się chemią niezwiązaną z życiem, ignorowali w ogóle DNA, ponieważ uważano, że jest zbyt skomplikowane, aby wyłonić się spontanicznie z prostszych molekuł. Uważano, że potrzebne był← do tego organizmy.
- Historia życia miałaby więcej sensu, gdyby nukleotydy DNA były naturalnym składnikiem środowiska. Pierwsze organizmy, istniejące bez DNA, podjęłyby je i użyły, aż w końcu, kiedy naturalnego DNA byłoby za mało, pojawiłyby się mechanizmy do wytwarzania ich własnego DNA, bo to ogromnie użyteczna molekuła - mówi Christopher Switzer z University of California.
RNA, które jest strukturalnie prostsze, mogło powstać samo. W 2009 roku Matthew Powner (dzisiaj w University College London) wraz z zespołem zsyntetyzował dwa z czterech nukleotydów, które tworzą RNA. To właśnie ich odkrycie wskazuje, że materiał kojarzony dzisiaj z życiem mógł powstać przed życiem. Na podstawie badań Pownera powstała również wspomniana wyżej hipoteza o tym, że RNA poprzedziło DNA.
Teraz Powner próbuje wytworzyć nukleotydy DNA. Stosuje te same metody, co w przypadku RNA.
Nukleotydy składają się z cząsteczki cukru przyłączonej do fosfatu molekuły bazowej, w skłąd której wchodzi azot. DNA zawiera jednak inny cukier niż RNA i dlatego trudniej je zbudować - cukier mniej "poddaje" się zabiegom chemików. Pownerowi udało się go jednak uzyskać w laboratorium i połączyć z molekułą zwaną AICA, która jest podobna do typowej cząsteczki bazowej DNA. - Od nukleotydu DNA dzieli nas zaledwie kilka lat pracy - mówi. - To już praktycznie fakt dodkonany.
DNA to podstawa niemal każdej formy życia na Ziemi. Mimo to wielu biologów sądzi, że życie mogło pojawić się dzięki jednoniciowemu RNA, a dopiero potem geny pierwszych organizmów rozwinęły się w kierunku dwuniciowych helis DNA. Chemicy prebiotyczni, a zatem zajmujący się chemią niezwiązaną z życiem, w ogóle ignorowali DNA, ponieważ uważano, że jest zbyt skomplikowane, aby wyłonić się spontanicznie z prostszych molekuł. Uważano, że do ich wytworzenia potrzebne były organizmy.
- Historia życia miałaby więcej sensu, gdyby nukleotydy DNA były naturalnym składnikiem środowiska. Pierwsze organizmy, istniejące bez DNA, podjęłyby je i użyły, aż w końcu, kiedy naturalnego DNA byłoby za mało, pojawiłyby się mechanizmy do wytwarzania ich własnego DNA, bo to ogromnie użyteczna molekuła - komentuje Christopher Switzer z University of California.
Naukowcy udowodnili już, że RNA, które jest strukturalnie prostsze od DNA, mogło powstać samo. W 2009 roku Matthew Powner (dzisiaj w University College London) wraz z zespołem zsyntetyzował dwa z czterech nukleotydów, które tworzą RNA. To właśnie ich odkrycie wskazuje, że materiał kojarzony dzisiaj z życiem mógł powstać przed życiem. Na podstawie badań Pownera powstała również wspomniana wyżej hipoteza o tym, że RNA poprzedziło DNA.
Teraz Powner próbuje wytworzyć nukleotydy DNA. Stosuje te same metody, co w przypadku RNA.
Nukleotydy składają się z cząsteczki cukru przyłączonej do fosforanu i molekuły bazowej, w skład której wchodzi azot. DNA zawiera jednak inny cukier niż RNA i dlatego trudniej je zbudować - cukier z DNA mniej "poddaje" się zabiegom chemików. Pownerowi udało się go jednak uzyskać w laboratorium i połączyć z molekułą zwaną AICA, która jest podobna do typowej cząsteczki bazowej DNA. - Od nukleotydu DNA dzieli nas zaledwie kilka lat pracy - mówi Powner. - To już praktycznie fakt dokonany - dodaje.
(ew/NewScientist)