Nauka

Pierwsze odkrycie od 30 lat: nowy gatunek w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:25
Chodzi o nieznany wcześniej gatunek małpy w Kongo. Tam, oczywiście, znana jest od dawna jako "lesula".
Cercopithecus lomamiensis, Yawende, DRC
Cercopithecus lomamiensis, Yawende, DRCFoto: Maurice Emetshu/PLoS ONE
To pierwsze takie odkrycie od 30 lat: nowy gatunek w Afryce
Chodzi o nieznany wcześniej gatunek małpy w Kondo. Tam, oczywiście, znana jest od wieków jako "lesula".
Gatunek wyodrębnił się od sąsiedniego po tym, jak jego terytotium zostało podzielone przez rzeki Kongo i Lomani. 
Odkrycie zostało opublikowane na łamach PLoS (Public Library of Science).
Po raz pierwszy nieznaną małpkę zaonserwowano przypadkiem. Młoda samica była "maskotką" dyrektora podstawówki w miejscowości Opala. On sam mówił o niej jako "lesula", co jest nazwą, którą temu gatunkowi nadali miejscowi myśliwi. Badacze z Lukuru Foundation zaopiekowali się małpą i rozpoczęli poszukiwania osobników żyjących na wolności. Udało się je odnaleźć po sześciu miesiącach poszukiwań. 
- Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania, okolice te były jeszcze nieprzebadane - mówi dr John Hart z Lukuru Foundation. - Nigdy nie sądziliśmy, że istnieje tam tak wielka różnorodność biologiczna. 
Badacze nazwali nowy gatunek Cercopithecus lomamiensis (od nazwy rzeki, która płynie w pobliżu). JUż wiadomo, że jest zagrożony, ponieważ wyst ępuje na ściśle ograniczonym terytorium pomiędzy dwiema rzekami. 

Gatunek wyodrębnił się od sąsiedniego po tym, jak jego terytorium zostało podzielone przez rzeki Kongo i Lomani. 

Po raz pierwszy nieznaną małpkę zaobserwowano przypadkiem. Młoda samica była "maskotką" dyrektora podstawówki w miejscowości Opala. On sam mówił o niej jako "lesula", co jest nazwą, którą temu gatunkowi nadali miejscowi myśliwi. Badacze z Lukuru Foundation zaopiekowali się małpą i rozpoczęli poszukiwania osobników żyjących na wolności. Udało się je odnaleźć po sześciu miesiącach poszukiwań. 

- Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania, okolice te były jeszcze nieprzebadane - mówi dr John Hart z Lukuru Foundation. - Nigdy jednak nie sądziliśmy, że istnieje tam tak wielka różnorodność biologiczna. 

Badacze nazwali nowy gatunek Cercopithecus lomamiensis (od nazwy rzeki, która płynie w pobliżu). Od najbliższego mu Cercopithecus hamlyni różni się już na pierwszy rzut oka - umaszczeniem (hamlyni jest czarny). Już wiadomo, że nowy gatunek jest zagrożony, ponieważ występuje na ściśle ograniczonym terytorium pomiędzy dwiema rzekami.

Odkrycie zostało opublikowane na łamach PLoS (Public Library of Science).

(ew/BBC)

Zobacz więcej na temat: Afryka BBC Kongo
Czytaj także

300 nowych gatunków na Filipinach

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 11:00
Nasza planeta nie przestaje zadziwiać. Na Filipinach naukowcy odkryli ponad trzysta nowych gatunków, m.in. owady i pajęczaki, głębinowe koralowce, barwne piórówki, dziwaczne jeżowce, rozgwiazdy i ponad pięćdziesiąt gatunków kolorowych ślimaków morskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: orki polują na rekiny. Nauczyły się "ciosu karate"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 06:00
Niektóre grupy orek nauczyły się polować na rekiny, nawet na Żarłacze Białe, wykształcając kilka technik ataku - odkryli naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: stópki nosorożców to cud

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 19:34
Brytyjscy naukowcy badają, jakim cudem jedne z największych zwierząt lądowych mają tak małe stopy - informuje serwis BBC News/Science & Environment.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boa wie, kiedy ofierze przestaje bić serce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 12:10
Boa dusiciele doskonale wiedzą, kiedy przestać ściskać ofiarę swoim umięśnionym ciałem, gdyż wyczuwają jej tętno – wynika z badań opisanych w magazynie „Biology Letters”.
rozwiń zwiń