90 lat temu Carter odrył grobowiec Tutenchamona
To jedno z najsłynniejszych odkryć archeologicznych wszech czasów. Na początku listopada 1922 Howard Carter odkrył schody do komory grobowe, a w niej...
arcydzieła sztuki i wspaniałą mumię młodego mężczyzny, zmarłego zagadkową śmiercią.
Schody odkryto 4 listopada 1922 roku. Badania w Dolinie Królów trwały od 5 lat i miały się już ku końcowi. Kierował nimi Howard Carter (1874-1939). Dolina Królów, gdzie kopano, jest miejscem spoczynku większości władców Nowego Państwa (ok. 1567 – 1085 lat p.n.e.) – czasów prosperity starożytnego Egiptu. Prace sfinansował Lord Carnarvon, angielski arystokrata, amator wykopalisk.
Wejście do nowego grobu znajdowało się tuż obok grobowca faraona Ramzesa VI. Potrzeba było trzech tygodni, aby odgruzować wejście i poczekać na przybycie sponsora. Wnętrze grobowca po raz pierwszy ujrzano dopiero 26 listopada 1922 roku. - Widzę rzeczy cudowne! - powiedział wtedy Carter. Prace w komorach potrwały aż do końca 1930 roku, kiedy ostatecznie wyjęto wszystkie zabytki.
Faraon Tutanchamon jest niezwykle tajemniczy, chociaż wiemy na jego temat coraz więcej. Urodził się w Amarnie w Środkowym Egipcie i był synem faraona-heretyka Echnatona (potwierdzają to badania DNA). Władzę przejął w wieku 8 lat i otrzymał nazwę „Tutanchamon”, które oznacza „Żywy wizerunek Amona”, co oznaczało, że powrócił do starego kultu Amona i innych bogów – w przeciwieństwie do czczonego przez jego ojca monoteistycznego kultu Atona. Zmiana religii pociągnęła za sobą zmianę stolicy - opuścił zbudowaną przez ojca Amarnę i przeniósł się ze swoim dworem do Memfis. Zmarł w wieku około 18 lat, a na temat przyczyn jego śmierci wciąż trwają spekulacje.
Wyposażenie, po zabezpieczneniu, wróciło na miejsce, z wyjątkiem złożonego w trumnie króla, znajduje się obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze. Grobowiec to 12 pomieszczeń. Wśród zabytków są liczne przedmioty codziennego użytku jak biżuteria, szkatułki, lampy, ozdobne sztylety, naczynia na pachnidła czy wyposażenie pałacu w postaci skrzyń, siedzisk, łóż, podnóżków, figur. Najbardziej znanym zabytkiem i jednocześnie ikoną kultury starożytnego Egiptu stała się znaleziona w sarkofagu Tutanchamona ważąca 11 kg maska wykonana z litego złota oraz aplikacji z turkusu, obsydianu, kwarcu, pasty szklanej i lapis lazuli.
Klątwa faraona?
Oczywiście, odrycie musiało doczekać się swojej legendy. Historia rzekomej klątwy faraona mającej ciążyć na osobach zaangażowanych w wykopaliska rozpoczęła się wraz ze śmiercią w 1923 roku w Kairze mecenasa wykopalisk – Lorda Carnarvona. Miał 56 lat. Trzeba jednak pamiętać, że większość badazy żyła długo: Howard Carter 64 lata, D. E. Derry, który dokonał sekcji mumii - 84 lata, a lady Evelyn Herbert,która także weszła do grobowca, zmarła zaledwie 32 lata temu.
Pełne archiwum zawierające notesy Howarda Cartera i setki fotografii pochodzących z ośmioletnich prac archeologa w grobowcu Tutanchamona można zobaczyć tutaj https:\/\/www.griffith.ox.ac.uk/tutankhamundiscovery.html
arcydzieła sztuki i wspaniałą mumię młodego mężczyzny.
Schody odkryto 4 listopada 1922 roku. Badania w Dolinie Królów trwały od 5 lat i miały się już ku końcowi. Kierował nimi Howard Carter (1874-1939). Dolina Królów, gdzie kopano, jest miejscem spoczynku większości władców Nowego Państwa (ok. 1567 – 1085 lat p.n.e.) – czasów rozkwitu starożytnego Egiptu. Prace sfinansował Lord Carnarvon, angielski arystokrata, amator wykopalisk.
Wejście do nowego grobu znajdowało się tuż obok grobowca faraona Ramzesa VI. - Widzę rzeczy cudowne! - powiedział Carter, kiedy 26 XI ostatecznie wszedł do grobowca.
Prace w komorach potrwały aż do końca 1930 roku.
Syn heretyka
Faraon Tutanchamon jest niezwykle tajemniczy, chociaż wiemy na jego temat coraz więcej. Urodził się w Amarnie w Środkowym Egipcie i był synem faraona-heretyka Echnatona (potwierdzają to badania DNA). Władzę przejął w wieku 8 lat i otrzymał nazwę „Tutanchamon”, które oznacza „Żywy wizerunek Amona”. Oznaczało to, że powrócił do starego kultu Amona i innych bogów – w przeciwieństwie do czczonego przez jego ojca monoteistycznego kultu Atona. Zmiana religii pociągnęła za sobą zmianę stolicy - opuścił zbudowaną przez ojca Amarnę i przeniósł się ze swoim dworem do Memfis. Zmarł w wieku około 18 lat, a na temat przyczyn jego śmierci wciąż trwają spekulacje. Ostatnią hipotezą jest atak padaczki, podczas którego śmiertelnie się zranił.
Wyposażenie grobu, po zabezpieczneniu, wróciło na miejsce, z wyjątkiem złożonego w trumnie króla, znajduje się obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze.
Grobowiec Tuta w Dolinie Królów zawiera 12 pomieszczeń. Wśród odkrytych tam zabytków są przedmioty codziennego użytku - biżuteria, szkatułki, lampy, ozdobne sztylety, naczynia na pachnidła czy wyposażenie pałacu (skrzynie, siedziska, łoża, podnóżki, figury). Najbardziej znanym zabytkiem stała się znaleziona w sarkofagu Tutanchamona maska grobowa wykonana z litego złota oraz aplikacji z turkusu, obsydianu, kwarcu, pasty szklanej i lapis lazuli.
Klątwa faraona?
Oczywiście, odrycie musiało doczekać się swojej legendy. Historia rzekomej klątwy faraona mającej ciążyć na osobach zaangażowanych w wykopaliska rozpoczęła się wraz ze śmiercią mecenasa wykopalisk – Lorda Carnarvona. Miał 56 lat. Trzeba jednak pamiętać, że większość badazy żyła długo: Howard Carter 64 lata, D. E. Derry, który dokonał sekcji mumii - 84 lata, a lady Evelyn Herbert, która także weszła do grobowca, zmarła zaledwie 32 lata temu.
Pełne archiwum zawierające notesy Howarda Cartera i setki fotografii pochodzących z ośmioletnich prac archeologa w grobowcu Tutanchamona można zobaczyć tutaj