Nauka

Egipt: polscy badacze odkryli nieznany grobowiec

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 00:02
Znalezisko zostało dokonane w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc: w nekropoli w Sakkara, tuż przy słynnej piramidzie schodkowej.
Sakkara
SakkaraFoto: fot. wikipedia
Egipt: polscy badacze odkryli nieznany grobowiec
Znalezisko zostało dokonane w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Ehiptu: w nekropoli w Sakkara, tuż przy słynnej piramidzie schodkowej. 
W czasie wykopalisk w obrębie skalnego grobowca dostojnika Ichi, który służył na dworze faraona Pepiego ponad 4 tysiące lat temu, naukowcy natknęli się na wejście do jeszcze starszego miejsca pochówku. 
- W przedniej części kaplicy natknęliśmy się na kamienną posadzkę, kończącą się pionowym zrębem o ostrym brzegu. Domniemany przez nas próg okazał się być architrawem wieńczącym położony głębiej grobowiec, niewątpliwie znacznie starszy od grobowca generała Ichiego – tłumaczy prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik wykopalisk.
 
Odkrycia dokonano w obrębie tzw. Suchej Fosy. To wykute w skale gigantyczne zagłębienie, jakie obiegało w odległości około 200 m piramidę Dżesera. Archeolodzy od dawna zastanawiali się, czy wysokie skalne ściany „Suchej Fosy” nie mogłyby zawierać kilku pięter grobowców z kolejnych faz epoki Starego Państwa, czyli czasów budowniczych piramid, w tym słynnego Cheopsa. - Tak naprawdę nikt z nas w tę hipotezę nie wierzył. Nasze zaskoczenie było tym większe, że dotychczas podobnego grobowca w Egipcie jeszcze nie odnaleziono – mówi prof. Myśliwiec.
 
W tym roku archeolodzy odsłonili tylko górny brzeg wejścia do nowego grobowca. Zajrzeli również do jego wnętrza. Niemal pod sufit wypełniony jest rumoszem skalnym. O tym, co zawiera w środku dowiedzą się dopiero za rok, w czasie kolejnej kampanii wykopaliskowej.
 
Ciekawy jest także grób Ichiego, przy którym znajduje się nowo odkryty grób. Ichi żył w czasach faraona o imieniu Pepi i był odpowiedzialny za organizację dalekich wypraw na skalistą pustynię dla zdobycia drogocennych kruszców. Badacze zadokumentowali już pięknie dekorowaną fasadę grobowca. Składała się z płyt wykonanych ze śnieżnobiałego wapienia. Zdaniem naukowców poziom wykonania płaskorzeźb świadczy o najwyższym kunszcie artystów. - Na blokach widnieją napisy hieroglificzne, zawierające nowe, nieznane nam dotychczas tytuły zmarłego. Najwyższy z nich to „generał”, co wskazuje, że Ichi należał do ścisłej elity na dworze faraona – wyjaśnia prof. Michałowski.
 

W czasie wykopalisk w obrębie skalnego grobowca dostojnika Ichi, który służył na dworze faraona Pepiego ponad 4 tysiące lat temu, naukowcy natknęli się na wejście do jeszcze starszego miejsca pochówku. - W przedniej części kaplicy natknęliśmy się na kamienną posadzkę, kończącą się pionowym zrębem o ostrym brzegu. Domniemany przez nas próg okazał się być architrawem wieńczącym położony głębiej grobowiec, niewątpliwie znacznie starszy od grobowca generała Ichiego - tłumaczy profesor Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik wykopalisk. 

Odkrycia dokonano w obrębie tzw. Suchej Fosy. To wykute w skale gigantyczne zagłębienie, które obiegało w odległości około 200 m piramidę Dżesera. Archeolodzy od dawna zastanawiali się, czy wysokie skalne ściany Suchej Fosy nie mogłyby zawierać kilku pięter grobowców z kolejnych faz epoki Starego Państwa, czyli z czasów budowniczych piramid, w tym słynnego Cheopsa. - Ale tak naprawdę nikt z nas w tę hipotezę nie wierzył. Nasze zaskoczenie było tym większe, że dotychczas podobnego grobowca w Egipcie jeszcze nie odnaleziono - mówi profesor Myśliwiec. 

W tym roku archeolodzy odsłonili tylko górny brzeg wejścia do nowego grobowca. Zajrzeli również do jego wnętrza. Niemal pod sufit wypełniony jest rumoszem skalnym. O tym, co zawiera w środku, dowiedzą się dopiero za rok, w czasie kolejnej kampanii wykopaliskowej. 

Ciekawy jest także grobowiec Ichiego, przy którym znajduje się nowo odkryty grób. Ichi żył w czasach faraona o imieniu Pepi i był odpowiedzialny za organizację dalekich wypraw na skalistą pustynię dla zdobycia drogocennych kruszców. Badacze zadokumentowali już pięknie dekorowaną fasadę grobowca. Składała się z płyt wykonanych ze śnieżnobiałego wapienia. Zdaniem naukowców poziom wykonania płaskorzeźb świadczy o najwyższym kunszcie artystów. - Na blokach widnieją napisy hieroglificzne, zawierające nowe, nieznane nam dotychczas tytuły zmarłego. Najwyższy z nich to „generał”, co wskazuje, że Ichi należał do ścisłej elity na dworze faraona – wyjaśnia prof. Myśliwiec.

(ew/PAP - Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: Egipt piramidy POLSKA
Czytaj także

Tropiciel faraonów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 17:44
Od kilkunastu sezonów pracuje na jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu w Sakkara. W cyklu Spotkania z Mistrzami Karol Myśliwiec - znany archeolog i egiptolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyny nie-królewski grobowiec w Dolinie Królów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 18:40
Egipscy i szwajcarscy archeolodzy natrafili w Dolinie Królów na grobowiec pieśniarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają początki Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 13:10
Pochówki ludzkie z okresu początków cywilizacji egipskiej (I i II dynastia) przebadali w Tell el-Murra w Delcie Nilu archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają Egipt od 150 lat!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 00:01
Postać hrabiego Michała Tyszkiewicza (1828-1897), pioniera polskich badań wykopaliskowych w Egipcie, a także zabytki odzyskane w ich wyniku widnieją na nowej serii znaczków pocztowych "150 lat pierwszych polskich odkryć w Egipcie”.
rozwiń zwiń