Nauka

Tylko nieliczni przetrwaliby na Tatooine

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 21:00
Badacze ustalili, że planety w układzie podwójnym gwiazd (tj. z dwoma słońcami) cechują się bardzo niekorzystnymi warunkami.
Tylko nieliczni przetrwaliby na Taooine
Badacze ustalili, że planety w układzie podwójnym gwiazd (tj. z dwoma słońcami) cechują się bardzo niekorzystnymi warunkami.
Jeszcze niedawno badacze przypuszczali, że okolice podwójnych układów gwiezdnych są zbyt chaotyczne grawitacyjnie, aby w ogóle pojawiły się tam plenty. Potem odkryto, że mogą tam występować. Trudno jednak spodziewać się, że rozwinęłoby się tam życie, jakie znamy. W takich warunkach przetrwać mogłyby tylko niezwykle przystosowane organizmy. 
- T oznacza, że nie możemy wykluczyć układów podwójnych jako rejonów nadających się dla życia - mówi William Welsh z San Diego State University.  
Stephen Kane i Natalie Hinkel (oboje z Caltech) stworzyli modele systemów planetarnych przy podójnych układach gwiezdnych.  Sprawdzili, jaka ilość światła docierałaby w ich okolice. Okazuje się, że planety te nie tyle krążą w rejonie nadającym się do życia, ile tylko w nim bywają. Prawdopodobnie niezwykle mroźne zimy przeplatają się tam dość nieregularnie z falami suszy i upałów. - Trudno byłoby ustalic jakiś rytm pogodowy aby np. uprawiac zboże - komentuje William Welsch. 
Jeśli chodzi o naukową ścisłość, planeta Taooine znana z „Gwiezdnych Wojen”, w ogóle nie mogłaby utrzymać życia. Jej gwiazdy są zbyt blisko siebie i Tatooine nawet nie bywałaby w strefie nadającej się do życia, oceniają fizycy.  

Jeszcze niedawno badacze przypuszczali, że okolice podwójnych układów gwiezdnych są zbyt chaotyczne grawitacyjnie, aby w ogóle pojawiły się tam planety. Potem odkryto, że mogą tam występować. Trudno jednak spodziewać się, że rozwinęłoby się tam życie, jakie znamy. W takich warunkach przetrwać mogłyby tylko niezwykle przystosowane organizmy. - To oznacza, że nie możemy wykluczyć układów podwójnych jako rejonów nadających się dla życia - mówi William Welsh z San Diego State University.

Sprawa jest jednak dość skomplikowana. Stephen Kane i Natalie Hinkel (oboje z Caltech) stworzyli modele systemów planetarnych przy podwójnych układach gwiezdnych.  Sprawdzili, jaka ilość światła docierałaby w ich okolice. Okazuje się, że planety te nie tyle krążą w rejonie nadającym się do życia, ile tylko od czasu do czasu w nim bywają. Prawdopodobnie niezwykle mroźne zimy przeplatają się tam nieregularnie z falami suszy i upałów. - Trudno byłoby ustalić jakiś rytm pogodowy aby np. uprawiać zboże - komentuje William Welsch. 

Jeśli zaś chodzi o naukową ścisłość, planeta Taooine znana z „Gwiezdnych Wojen”, w ogóle nie mogłaby utrzymać życia. Jej gwiazdy, które widać na horyzoncie, są zbyt blisko siebie i Tatooine nawet nie bywałaby w strefie nadającej się do życia, oceniają fizycy.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: astronomia san
Czytaj także

Ranking: najlepsza do zamieszkania jest planeta Gliese 581g

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 08:22
Mamy nowy cel ludzkiej kolonizacji. To nie Mars, ale Gliese 581g. Egzoplaneta została właśnie uznana za najbardziej nadającą się do zamieszkania spośród wszystkich, jakie znamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazda pożera planetę ku uciesze zespołu prof. Wolszczana

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:55
To pierwszy bezpośredni dowód na to, że gwiazdy czasami pochłaniają swoje planety. Ten los może czekać również wewnętrzne planety Układu Słonecznego, w tym Ziemię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teleskop Keplera odnalazł rodzinną planetę Skywalkera!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 00:01
Pamiętacię Tatooine z dwoma słońcami na niebie? Układ, w którym planety krążą wokół gwiazdy podwójnej, naprawdę istnieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna gwiezdna sąsiadka ma planety nadające się do życia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 19:15
Jedna z najbliższych Słońcu gwiazd ma pokaźny układ planetarny, składający się z 5 globów. Niektóre z nich znajdują się w strefie nadającej się do zamieszkania, a zatem może na nich płynąć woda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 mld planet w naszej Galaktyce

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 21:00
Kolejne analizy statystyczne potwierdzają: w naszej galaktyce wiele gwiazd ma co najmniej jedną planetę, a tych planet są miliardy.
rozwiń zwiń