Nauka

Naukowcy odtworzyli wymarłą żabę. Rozmnaża się przez usta

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 14:00
Żaba Rheobatrachus silus wydaje potomstwo na świat przez usta. Jej naturalne środowisko zostało zniszczone w 1983 roku, więc wyginęła i ona.
Żaba trawna
Żaba trawnaFoto: Ernie/Wikipedia/CC
Naukowcy odtworzyli wymarłą żabę. Rozmnaża się przez usta
Żaba Rheobatrachus silus wydaje potomstwo na świat przez usta. Jej naturalne środowisko zostało zniszczone w 1983 roku, więc wyginęła i ona. Naukowcy przywrócili ją do życia dzięki zamrożonym w latach 1970. zarodkom.
Żaby tego typu występowały w Queensland w Australii. Ich cechą charakterystyczną i zupełnie wyjątkową był sposób wychowu kijanek. Samice połykały do 26 zapłodnionych jaj o długości 10-11 mm, a i ich dalszy rozwój trwający 6-7 tygodni odbywał się w żołądku matki. W tym czasie zahamowaniu ulega proces wydzielenia kwasu żołądkowego[4]. Kijanki w tym czasie odżywiały się substancjami pokarmowymi zawartymi w żółtku. Proces "porodu" kijanek trwał 6-8 dni.
Aby sklonować żabę Michael Archer i jego zespół z University of New South Wales w Sydney, wydobyli DNA z zamrożonych od 40 lat zarodków. Geny trafiły następnie do komórki jajowej współczesnej żaby Mixophyes fasciolatus.
To próba odtworzenia wymarłego gatunku. Naukowcy zdecydowali się na żabę, bo jej odtworzenie jest stosunkowo najprostsze: dekady temu zamrożono sporo materiału DNA, a na świecie żyje wiele blisko spokrewnionych gatunków, które mogą zostać dawcami komórek jajowych.

Naukowcy przywrócili ją do życia dzięki zamrożonym w latach 1970. zarodkom.

Żaby tego typu występowały w Queensland w Australii. Ich cechą charakterystyczną i zupełnie wyjątkową był sposób wychowu kijanek. Samice połykały do 26 zapłodnionych jaj o długości 10-11 mm, a i ich dalszy rozwój trwający 6-7 tygodni odbywał się w żołądku matki. W tym czasie zahamowaniu ulega proces wydzielenia kwasu żołądkowego. Kijanki w tym czasie odżywiały się substancjami pokarmowymi zawartymi w żółtku. Proces "porodu" kijanek przez usta trwał 6-8 dni.

Aby sklonować żabę Michael Archer i jego zespół z University of New South Wales w Sydney, wydobyli DNA z zamrożonych od 40 lat zarodków. Geny trafiły następnie do komórki jajowej współczesnej żaby Mixophyes fasciolatus.

To próba odtworzenia wymarłego gatunku. Naukowcy zdecydowali się na żabę, bo jej odtworzenie jest stosunkowo najprostsze: dekady temu zamrożono sporo materiału DNA, a na świecie żyje wiele blisko spokrewnionych gatunków, które mogą zostać dawcami komórek jajowych. Może w przyszłości będzie można podjąć próbę odtworzenia innych gatunków.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: NAUKA genetyka
Czytaj także

Komórki nerwowe myszy potrafią przeżyć właścicielkę

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 14:00
Najnowsze badania wskazują, że długość życia komórek nie jest determinowana genetycznie. Ustalenia te mogą przydać się w badaniach nad chorobami Parkinsona i Alzheimera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają geny, które odpowiadają za zachowanie po alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:30
Okazuje się, że duża część samobójstw - z badania polskich naukowców wynika, że około 40 procent - popełnianych jest pod wpływem alkoholu.
rozwiń zwiń