Nauka

Masz ranę? Naukowcy radzą: wetrzyj w nią trochę ziemi

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:00
Porada wyszła od pracowników Arizona State University. Skąd ten pomysł?
Masz ranę? Naukowcy radzą: wetrzyj w nią trochę ziemi
Foto: sxc.hu/cc
Masz ranę? Naukowcy radzą: wetrzyj w nią trochę ziemi 
Porada wyszła od naukowców z Arizona State University. Dlaczego? 
Uczeni z Arizony eksperymentują z różnymi glinami. Jak wynika z ich analiz publikowanych na łamach PLoS ONE, niektóre z glin mają doskonałe właściwości antybakteryjne. Potrafią radzić sobie nawet z E. coli lub odporną na penicylinę Staphylococcus aureus (MRSA).
Medyczne wykorzystanie gliny to, oczywiście, nic nowego. Eksperymenty z glinkami leczniczymi mają co najmniej 5000 lat. Stosowano je także na rany. W XIX wieku terapia tego typu była bardzo popularna, chociaż medycy nie rozumieli, dlaczego glina działa.
Badania naukowców z Arizony nareszcie to wyjaśniają. Niektóre gliny, zwłaszcza te, które zawierają jony metaliczne - doskonale zwalczają bakterie. 
Znakomite działanie wykazują zwłaszcza jony żelaza, kobaltu, niklu, miedzi czy cynku. Potrafią radzić sobie nawet z najbardziej opornymi szczepami bakterii. 
A teraz uwaga: nie każda glina działa, bo nie każda posiada taki sam skład chemiczny. Co gorsza, niektóre rodzaje mogą okazać się szkodliwe, na przykład takie, które zawierają kadm, rtęć czy ołów.
Badacze z Arizony uważają jednak, że aplikowanie glin na rany pod okiem specjalistów może przynieść wielkie korzyści lecznicze. 

Uczeni z Arizony eksperymentują z różnymi glinami. Jak wynika z ich analiz, publikowanych na łamach PLOS ONE, niektóre z glin mają doskonałe właściwości antybakteryjne. Potrafią radzić sobie nawet z E. coli lub, odporną na penicylinę, Staphylococcus aureus (MRSA).

Medyczne wykorzystanie gliny to, oczywiście, nic nowego. Eksperymenty z glinkami leczniczymi mają co najmniej 5 tysięcy lat. Od dawna stosowano je także na rany. W XIX wieku terapia tego typu była bardzo popularna, chociaż medycy nie rozumieli, dlaczego glina działa.

Badania naukowców z Arizony nareszcie to wyjaśniają. Niektóre gliny - zwłaszcza te, które zawierają jony metaliczne - doskonale zwalczają bakterie. Znakomite działanie wykazują zwłaszcza jony żelaza, kobaltu, niklu, miedzi, czy cynku. Potrafią radzić sobie nawet z najbardziej opornymi szczepami bakterii. 

A teraz uwaga: nie każda glina działa, bo nie każda posiada taki sam skład chemiczny. Co gorsza, niektóre rodzaje mogą okazać się szkodliwe, na przykład takie, które zawierają kadm, rtęć, arsen, czy ołów.

Badacze z Arizony uważają jednak, że aplikowanie glin na rany pod okiem specjalistów może przynieść wielkie korzyści lecznicze. 

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

W poszukiwaniu nowych leków

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 10:00
Gościem Krzysztofa Michalskiego w audycji "Wieczór Odkrywców" jest dr hab. Jakub Fichna, farmakolog, który poszukuje nowych leków. Jak to robi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka potwierdza. Zmarznięty łatwiej zachorujesz

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 01:20
Badacze potwierdzili to, co nasi rodzice powtarzali nam od dekad. Kiedy zmarzniemy, łatwiej poddamy się bakteriom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witamina B pomoże uchronić się przed Alzheimerem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:25
Codzienne dawki mogą opóźnić lub spowolnić rozwój tej poważnej choroby.
rozwiń zwiń