Nauka

Egipska monarchia rozpoczęła się szybciej. Nowe datowanie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 22:00
Badacze mają nowe datowanie radiowęglowe początków cywilizacji starożytnego Egiptu. Rolnicy znad Nilu stworzyli cywilizację szybciej niż sądziliśmy. Pierwszy władca, król Aha, doszedł do władzy już ok. 3100 roku p.n.e., ale cała cywilizacja "wystartowała” później.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society A".

Kierujący badaniami dr Michael Dee z Oksfordu wyjaśnia: - Tworzenie się Egiptu to zjawisko zupełnie wyjątkowe w skali światowej. To było państwo terytorialne; od samego początku miało ustalone granice w sposób, jaki kojarzymy z dzisiejszymi narodami - wyjaśnia.

Jak dotąd, początki Egiptu datowaliśmy na podstawie ogólnikowych szacunków. Nie mamy żadnych źródeł pisemnych dotyczących tego wczesnego okresu, a zatem datowanie opierało się głównie na zmianach stylistycznych ceramiki.

Poprzednie badania sugerowały, że egipska państwowość zaczęła kształtować się ok. 4000 lat p.n.e., obecnie wszystko wskazuje na to, że proces ten zaczął się nieco później, bo 3600-3700 lat p.n.e. Natomiast szybciej pojawił się pierwszy władca - Aha. Było to 3100 lat p.n.e.

Zespół Michaela Dee poprawił także datowanie okresów panowania kolejnych siedmiu władców Egiptu. Badacze wykorzystali dane radiowęglowe włosów, kości i roślin, pochodzących z różnych stanowisk wiązanych z I dynastią.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA