Nauka

rDNA kluczem do twojego starzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 12:00
Międzynarodowy zespół badawczy ustalił, że starzenie wynika z zestawu genów, które wszyscy posiadamy
rDNA kluczem do twojego starzenia
Foto: Glow Images/East News

Wnioski z analizy ukazały się na łamach "Current Biology". - Nasza praca pokazuje, że  niestabilność rDNA jest ważnym czynnikiem wpływającym na proces starzenia - mówi dr Austen Ganley z Massey University (Nowa Zelandia).

Dr Ganley i jego japońscy współpracownicy odkryli, że, poprawiając stabilność rDNA, można wydłużyć życie. Oczywiście na razie ustalono to nie na przykładzie ludzi, lecz drożdży Saccharomyces cerevisiae. Drożdże te są jednak głównym modelem porównawczym w przypadku wszelkich badań nad procesem starzenia komórkowego.

Zespół wziął pod lupę gen Sir2, który zmniejsza efekty starzenia u Saccharomyces cerevisiae. Gen ten, co ustalono wcześniej, aktywowany jest przez resweratrol, składnik np. czerwonego wina. Wcześniejsze eksperymenty wskazywały jednak, że resweratrol nie ma wpływu na długość życia ssaków. Teraz badacze ustalili, że to Sir2 kontroluje stabilność rDNA.

- Wiemy, że ludzkie rDNA również jest niestabilne, co odgrywa rolę w starzeniu się ludzi. Kolejnym krokiem będzie zatem praca nad ludzkimi komórkami, która jest zdecydowanie trudniejsza niż eksperymenty na komórkach drożdży - mówi dr Ganley.

(ew/sci-news)

Zobacz więcej na temat: genetyka medycyna NAUKA
Czytaj także

Nie... dla starości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:00
Ludność Europy, co potwierdzają badania demografów, starzeje się. Jednak dzięki medycynie żyjemy coraz dłużej. Ale czy wiemy, kiedy tak naprawdę rozpoczyna się proces starzenia organizmu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak z werwą łączy genetykę i farmakologię

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 14:22
Mateusz Kurzawski kieruje pracownią biologii molekularnej, w której prowadzone są przede wszystkim badania genetyczne. - Możemy przewidzieć w niektórych przypadkach, że u danego pacjenta dany lek nie powinien być stosowany - tłumaczy Mateusz Kurzawski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpij. To się opłaca: mózg staje się bogatszy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 13:10
Sen nie tylko daje dobre samopoczucie, ale zwyczajnie się opłaca. Takiego zdania są amerykańscy naukowcy, którzy badali wpływ snu na budowę mózgu.
rozwiń zwiń