Nauka

Wiemy, dlaczego warstwy jądra Ziemi kręcą się w przeciwnych kierunkach

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 14:00
Jedno rotuje na wschód, drugie - na Zachód. Ta ciekawostka od dawna nurtowała badaczy.
Wnętrze Ziemi (1 - skorupa, 2,3 - płaszcz, 4,5 - jądro)
Wnętrze Ziemi (1 - skorupa, 2,3 - płaszcz, 4,5 - jądro)Foto: Dave Jarvis, James Hastings-Trew/Wiki. Lic. cc.

 

Wiemy, dlaczego warstwy jądra Ziemi kręcą się w przeciwnych kierunkach
Badacze od dawna podejrzewali, że pole magnetyczne Ziemi, które chroni ją przed promieniowaniem kosmicznym, przechyla się lekko w kierunku zachodnim. Teoria ta powstała już w XVII wieku, kiedy sformułował ja geofizyk Edmund Halley (ten sam, który spostrzegł słynną kometę).
Do połowy XX wieku zgromadziliśmy kolejne dowody na to przechylenie. Badacze odkryli też, że wywiera ono wpływ na płynną część jądra zewnętrznego Ziemi, które rotuje w kierunku zachodnim. Kolejne analizy wykazały zaś, że stała, wewnętrzna część jądra o wielkości Księżyca rotuje w kierunku na wschód - i to w dużo szybszym tempie niż rotacja całej Ziemi.
Jak dotąd naukowcy uważali, że te przeciwstawne kierunku rotacji nie są ze sobą związane. Teraz to się zmieniło za przyczyną badań naukowców z University of Leeds, które opublikowano na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Przygotowane przez Brytyjczyków modele komputerowe pokazują, jak pole magnetyczne Ziemi wpływa na rotację obu warstw jądra.
- Poprzednio sądziliśmy, że pomiędzy tymi dwoma rotacjami nie ma związku - mówi współautor badań Philip Livermore. - My sądzimy, że to pole magnetyczne pcha jądro zewnętrzna, i że wpływa także na jądro wewnętrzne.

Badacze od dawna podejrzewali, że pole magnetyczne Ziemi, które chroni ją przed promieniowaniem kosmicznym, przechyla się lekko w kierunku zachodnim.

Teoria ta powstała już w XVII wieku, kiedy sformułował ja geofizyk Edmund Halley (ten sam, który spostrzegł słynną kometę). Do połowy XX wieku zgromadziliśmy kolejne dowody na to przechylenie.

Badacze odkryli też, że wywiera ono wpływ na płynną część jądra zewnętrznego Ziemi, które rotuje w kierunku zachodnim. Kolejne analizy wykazały zaś, że stała, wewnętrzna część jądra o wielkości Księżyca rotuje w kierunku na wschód - i to w dużo szybszym tempie niż rotacja całej Ziemi.

Jak dotąd naukowcy uważali, że te przeciwstawne kierunku rotacji nie są ze sobą związane. Teraz to się zmieniło za przyczyną badań naukowców z University of Leeds, które opublikowano na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Przygotowane przez Brytyjczyków modele komputerowe pokazują, jak pole magnetyczne Ziemi wpływa na rotację obu warstw jądra. - Poprzednio sądziliśmy, że pomiędzy tymi dwoma rotacjami nie ma związku - mówi współautor badań Philip Livermore. - My sądzimy, że to pole magnetyczne pcha jądro zewnętrzna, i że wpływa także na jądro wewnętrzne.

(ew/LiveScience)

Zobacz więcej na temat: geologia NAUKA