Nauka

Bozon Higgsa jest passe. Szczytem marzeń fizyków ciemna materia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 14:50
Sonda przeprowadzona wśród 50 teoretyków fizyki pokazuje, że „boska cząstka” nie budzi już namiętności. Co innego ciemna materia.
sxc.hu
sxc.hu

50 badanych fizyków wątpi, czy bozon Higgsa doprowadzi nas jeszcze do jakichś przełomów w nauce. Tematem na topie, zagadką, która czeka na rozwiązanie, jest teraz ciemna materia.

Zeszłoroczne odkrycie tajemniczej cząstki Higgsa, a następnie potwierdzenie jej właściwości (że są takie, jak przewidziano) sprawiło, że ta sfera w fizyce cząstek wydaje się być już zamkniętym rozdziałem.

Model Standardowy jest ciągle niekompletny, więc fizycy mieli nadzieję, że bozon będzie inny od spodziewanego i że tworzy dla nas jakieś nowe drzwi. Tak się nie stało. - LHC nie znalazł żadnych śladów nieznanej fizyki - mówi jeden z ankietowanych, Luis Ibanez z Autonomicznego Uniwersytetu w Madrycie.

Wśród 50 ankietowanych tylko 53 proc. wierzy, że mocniejszy LHC może nas jeszcze czymś zaskoczyć w sprawie bozonu Higgsa. Co gorsza, niewielu więcej, bo 59 proc. uważa, że LHC w ogóle odkryje jeszcze coś ciekawego. Przypomnijmy: to najdroższy sprzęt badawczy w historii.

- Dane, które zebraliśmy, dają pewne sygnały co do tego, nad czym trzeba pochylić się w przyszłości - komentuje Tommaso Dorigo z eksperymentu CMS w CERN. - Jeśli teraz czegoś nie widzimy w ogólnych zarysach, to prawdopodobnie w przyszłości również niczego nie znajdziemy.

LHC nie znalazł żadnych danych, które mogłyby np. wspierać teorię supersymetrii, jedną z idei, które wychodzą poza Model Standardowy. Dlatego tylko 24 proc. ankietowanych ma jakieś nadzieje związane z supersymetrią.

Jest jednak obszar, na który niemal wszyscy patrzą z nadzieją. 75 proc. ankietowanych oczekuje bezpośredniego odkrycia ciemnej materii w ciągu następnych 10 lat. - Nie wiem dlaczego, ale jestem po stronie pesymistów - mówi Ibanez. Oczywiście, sonda o niczym nie świadczy. - Nauka nie jest demokratyczna. Bardzo często ten, kto ma rację, znajduje się w mniejszości - dodaje hiszpański uczony.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka