Uczeni pochodzą z Austrii, Wielkiej Brytanii i Izraela, ale pracują w Stanach Zjednoczonych i mają amerykańskie obywatelstwo.
Nagrodę przyznano za badania nad "wielkoskalowymi modelami złożonych systemów chemicznych".
Na stronach Nagrody Nobla czytamy, że stworzone dzięki proacom Noblistów modele są jak Wergiliusz, który oprowadza chemików po świecie atomów.
Kiedyś chemicy tworzyli modele molekuł za pomocą kulek i patyczków. Teraz uzywają komputerów, a to wszystko dzięki pionierskim pracom tegorocznych Noblistów.
Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel położyli podstawy pod techniki modelowania komputerowego w latach 1970. Ich modele, które nie tylko pokazują kształt cząsteczek, ale i ich zachowanie, stoją za większością odkryć w dzisiejszej chemii.
Reakcje chemiczne zachodzą w ułamku sekundy, prace Noblistów umożliwiają zatem podglądanie, co dokładnie wówczas się dzieje. Dzięki temu chemicy mają większą kontrolę nad zachodzącymi procesami i mogą odkrywać nowe zjawiska.
Nagroda Nobla wynosi 8 milionów koron szwedzkich, czyli milion 250 tysięcy dolarów.
(ew/NobelPrize)
Nobel dla twórców chemicznego Wergiliusza
Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nobla z chemii Martinowi Karplusowi (Université de Strasbourg), Michaelowi Levittowi (Stanford University School of Medicine) oraz Ariehowi Warshelowi (University of Southern California).
Stworzyli wieloskalowe modele komputerowe dla skomplikowanych kompleksów chemicznych.