Nauka

Co kryją podziemia toruńskiego kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 20:00
60 pochówków sprzed kilkuset lat, pozostałości po średniowiecznych grach i relikty architektoniczne odkryła ekspedycja archeologiczna Instytutu Archeologii UMK przy kościele św. Jakuba w Toruniu.
Toruń, widok z wieży ratuszowej na Stare i Nowe Miasto
Toruń, widok z wieży ratuszowej na Stare i Nowe MiastoFoto: Pko

- Ogółem we wszystkich tegorocznych wykopach odkryliśmy 60 pochówków. Towarzyszyło im mnóstwo nieraz zaskakujących nas przedmiotów. Były to m.in. ślady po średniowiecznych grach – kościane kostka do gry i ostrosłupowy zdobiony pionek. Stanowią one ciekawy przyczynek do wiedzy na temat szeroko pojętego życia codziennego dawnych mieszkańców Nowego Miasta Torunia – mówi archeolog Anna Cicha.

Inne zasługujące na uwagę artefakty to zachowany niemal w całości średniowieczny kościany grzebień oraz nowożytne binokle pochodzące z przełomu XVIII/XIX wieku. - Zachował się stelaż obydwu okularów i fragment elementu je łączącego. Jedno ze szkieł było w tak dobrym stanie, iż już po lekkim oczyszczeniu widać jego powiększający charakter – mówi Cicha.

Archeolodzy przywiązują dużą wagę do odpowiedniego traktowania szczątków ludzkich. Badania, jak co roku, kończył ponowny pochówek kości z wykopalisk zeszłorocznych. Przez ostatni rok były one poddawane analizie antropologicznej przez dr. Jarosława Bednarka z Collegium Mediucm UMK w Bydgoszczy. Teraz powróciły, by ponownie zostać pochowane na tym samym cmentarzu, na którym złożono je przed wiekami. - Jest to już tradycja tych badań, a dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcie proboszcza parafii jakubowej, ks. Wojciecha Kiedrowicza, wydarzenie zawsze otrzymuje uroczysty charakter – wyjaśnia Cicha.

Był to już piąty sezon systematycznych wykopalisk prowadzonych przy tej jednej z najstarszych zachowanych do dziś konstrukcji w Toruniu. Kościół św. Jakuba Apostoła to jedna z trzech zachowanych w Toruniu świątyń gotyckich. Jej budowę rozpoczęto w 1309 roku.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia