Nauka

Mazury pełne tajemnic. Nowe stanowiska archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 16:38
Okazuje się, że bardzo niewiele wiemy nadal na temat prehistorii Mazur. Właśnie odkryto nowe stanowiska archeologiczne, w tym cztery wielkie skupiska kurhanów i dwa grodziska.

Wśród znalezisk są także zniszczony gródek stożkowy, relikty starych dróg, wałów, rowów i innych elementów systemu obronnego wczesnośredniowiecznej Jaćwieży zlokalizowali na terenie powiatów gołdapskiego i oleckiego. Wszystkie te cuda namierzyli archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (PMA).

Pomógł laser. - Rozpoznaliśmy obszar 80 km kw. przy użyciu lotniczego skanowania laserowego (LiDAR). Badaniami objęliśmy 9 obszarów wokół znanych grodzisk i osad obronnych Mazur wschodnich. Wierzyliśmy, że wokół tych ośrodków jest jeszcze mnóstwo nieznanych stanowisk – powiedział PAP Cezary Sobczak, kierownik projektu z Działu Archeologii Bałtów PMA.

Wielkim zaskoczeniem dla archeologów było odkrycie na terenie byłych Prus Wschodnich, obszarze silnie przekształconym przez rolnictwo, ponad 200 kopców – kurhanów różnej wielkości skoncentrowanych w czterech grupach.

Wyniki przeprowadzonych badań archeolodzy sprawdzili w terenie, w czasie badań powierzchniowych. Polegają one na spacerze po danym terenie i wyszukiwaniu zabytków, które w trakcie wieków wydostały się na powierzchnię, np. za sprawą kretów lub orki. Na dwóch stanowiskach przeprowadzono dodatkowo nieinwazyjne badania geofizyczne. - Jednak dla potwierdzenia funkcji, określenia chronologii i przynależności kulturowej nowo odkrytych stanowisk należy przeprowadzić w ich obrębie wykopaliska – uważa Sobczak.

Badania z lotu ptaka są wielką szansą dla archeologii. Z nieba łatwej dostrzec nietypowe formy terenu, które niemal zawsze zwiastują stanowiska archeologiczne. System LiDAR jeszcze na pewno nie raz zaskoczy badaczy.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia