Nauka

Grafen wyleczy raka? Obiecujące badania!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 22:18
Trwają badania nad szerokim zastosowaniem grafenu w tym w medycynie. Eksperymenty są prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Audio
  • Zygmunt Łuczyński o badaniach z użyciem grafenu (IAR)
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: AlexanderAlUS/wikipedia

Okazuje się, że grafen ma właściwości antyseptyczne i może być bakteriobójczy. Natomiast pochodne tego materiału - tlenek grafenu - przechodzi testy w kierunku zwalczania raka mózgu. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych Zygmunt Łuczyński - wstępne wyniki badań są obiecujące. Komórki nowotworu (glejaka) umierają i nie pozostawiają wyjątkowo szkodliwych pozostałości.

Zygmunt Łuczyński zaznacza jednak, że na razie są to tylko badania akademickie. Jednak dalsze prace w tym kierunku będą kontynuowane - dodaje dyrektor. Teraz grafen będzie modyfikowany (pod względem własności fizycznych i chemicznych), chodzi o stworzenie materiału najbardziej odpowiedniego do badań nad nowotworem.

Grafen to czysty węgiel o grubości jednego atomu. Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie prowadzą badania nad grafenem od 2006 roku. Uzyskali patent na jego wytwarzanie przy użyciu węglika krzemu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj

Czytaj także

Jest nadzieja dla kobiet chorych na raka jajnika

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 13:03
W agresywnych raku, opornym na platynę wykorzystuje się receptory kwasu foliowego. Terapia polega na łączeniu tego kwasu z silną chemią, dzięki temu jest ona bardziej skuteczna. Jest ona w końcowej fazie badań klinicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
rozwiń zwiń