Nauka

Badacze zsekwencjonowali najstarsze ludzkie DNA

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 18:00
Jeszcze nigdy nie poznaliśmy tak starych genów człowieka, ani w ogóle tak starego DNA, które nie pochodziłoby z wiecznej zmarzliny. Co mówią hiszpańskie geny sprzed 400 000 lat?
Badacze zsekwencjonowali najstarsze ludzkie DNA
Foto: sxc.hu

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku to wybitni specjaliści od DNA praludzi. Maja już na koncie zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka i syberyjskiego człowieka denisowskiego. Teraz zajęli się DNA znalezionym w kości ludzkiej sprzed 400 000 lat, pochodzącej z hiszpańskiej jaskini Sima de los Huesos.

Sima de los Huesos to stanowisko w górach Atapuerca w północnej Hiszpanii. W latach 1990. archeolodzy odkopali tam 28 szkieletów praludzi ze środkowego plejstocenu.

Zespół dra Juana-Luisa Arsuagi wydatował szczątki na około 600 000 - 300 000 lat temu i przypisał je do gatunku Homo heidelbergensis. Od 2010 roku trwały prace nad rekonstrukcją DNA ludzi z Sima de los Huesos. Nigdy wcześniej nie rekosntruowano tak starych genów niepochodzących z wiecznej zmarzliny.

Kiedy zsekwencjonowano mitochondrialne geny człowieka heidelbergskiego, porównano je ze znanym już DNA neandertalczyków i denisowian, a także człowieka anatomicznie współczesnego oraz niektórych gatunków małp.

Badania genetyczne wskazują, że ludzie żyli w Sima de los Huesos ok. 400 000 lat temu i posiadali wspólnego przodka z denisowianami (gatunek praczłowieka zamieszkujący Syberię w czasie, kiedy w Europie dominowali neandertalczycy). Przodek ten żył 700 000 lat temu.

- Zaskoczył nas fakt, że ludzi z Sima de los Huesos mieli wspólnego przodka z denisowianami, ale nie z neandertalczykami - mówi dr Matthias Meyer. -  Cechy fizyczne szkieletów były podobne raczej do neandertalskich, spodziewaliśmy się zatem, że szczątki z Sima de los Huesos będą spokrewnione z oboma gatunkami, denisowianami i neandertalczykami - dodaje.

(ew/Sci-News)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA