Nauka

Nie dla alkoholu w ciąży. Kolejne badania alarmują

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 23:45
Najnowsze badanie wykazało, że picie alkoholu w czasie ciąży znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów w zakresie umiejętności społecznych.
Nie dla alkoholu w ciąży. Kolejne badania alarmują
Foto: Glow Images/East News

Psycholodzy podkreślają, że umiejętności te wywierają duży wpływ na całe życie osobiste, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz powodzenie w pracy zawodowej.

Najnowsze badania, które opublikowano na łamach opublikowane w „Child Neuropsychology”, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Wskazują one, że dzieci, które w życiu płodowym poddane były ekspozycji na alkohol, obarczone są wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych problemów z zakresu zdolności poznawczych, emocjonalnych, behawioralnych i społecznych.

Autorzy przebadali 125 dzieci w wieku pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. 97 z nich spełniało kryteria diagnostyczne FAS - alkoholowego zespołu płodowego (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome). Wszystkie dzieci poddano kompleksowej diagnostyce psychiatrycznej.

Okazało się, że dzieci narażone na prenatalną ekspozycję na alkohol (PAE) osiągnęły znacznie gorsze wyniki w porównaniu z dziećmi matek nie pijących alkoholu w czasie ciąży. Nie potrafiły równie dobrze dokonywać odpowiednich wyborów na podstawie doświadczenia, umiejętnie planować i organizować. 
Miały też gorsze zdolność skupiania uwagi, pamięć wzrokową i roboczą, myślenie abstrakcyjne, zachowania adaptacyjne, funkcjonowanie emocjonalne i behawioralne oraz poznanie społeczne (zrozumienie, dlaczego ludzie robią to, co robią).

Eksperyment wykazał także, że dzieci PAE częściej uznają zachowania rówieśników za wrogie i skierowane przeciwko nim. Np. odmowę wspólnej zabawy odbierają jako wrogość, podczas gdy dzieci z drugiej grupy postrzegają ją jako zwykłą odmowę. Dzieci z PAE są także bardziej impulsywne.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA