Jak wynika z publikacji na łamach "The British Journal of Psychiatry", cudu dokonała mieszanina składników odżywczych, w tym witamina D, B12, magnez, cynk, wapno i żelazo.
Testy przeprowadzono na 80 ochotnikach z ADHD w Nowej Zelandii. Po ośmiu tygodniach stwierdzili oni u siebie mniejszą problemy z koncentracją i mniejszą impulsywność w stosunku do grupy kontrolnej, która przyjmowała placebo.
Jak dotąd ADHD leczono przy pomocy stymulantów centralnego układu nerwowego. Okazuje się jednak, że można polegać również na witaminach. - Nasze badania dostarczają wstępnych dowodów na efektywność składników odżywczych w leczeniu ADHD - mówi kierująca badaniami prof. Julia Rucklidge. - To nowa opcja dla chorych, którzy maja kłopoty z tolerancją tradycyjnych leków na ADHD.
Szwedzkie badania publikowane na łamach "JAMA Psychiatry" dowodzą tymczasem, że ADHD jest sporym kłopotem społecznym. Niemal połowa wypadków drogowych może być spowodowana przez osoby z ADHD, które nie leczą swojego schorzenia. Do takich wniosków doszli naukowcy z Karolinska Institute po przeanalizowaniu danych na temat 17 000 osób z ADHD. 41 proc. wypadków można byłoby zapobiec, gdyby osoby, które brały w nich udział, przyjmowały leki łagodzące objawy ADHD.
(ew/bbc)