Nauka

Oczy zmarłych pomogą wyleczyć wzrok żywych

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 00:05
Komórki pobrane z oczu osób zmarłych mogą pomagać w terpaii ślepoty, wynika z badań publikowanych na łamach „Stem Cells Translational Medicine”.
Oczy zmarłych pomogą wyleczyć wzrok żywych
Foto: Glow Images/East News

Naukowcom z University College London, którzy wykorzystali ludzkie komórki, udało się częściowo przywrócić wzrok ślepym szczurom. Badacze uważają, że podobne rezultaty u ludzi pomogłyby podnieść jakość życia chorych - chociaż jeszcze nie czytać.

Testy kliniczne na ludziach rozpoczną się w ciągu trzech lat. Terapia polega na pobieraniu z siatkówki osób zmarłych komórek Müllera. To specyficzne komórki macierzyste, które są w stanie zmienić się w dowolną wyspecjalizowaną komórkę oka.

Naukowcy laboratoryjnie zaprogramowali komórki Müllera, aby zmieniały się w komórki światłoczułe, które wszczepiano do oczu ślepym szczurom. Zabieg częściowo przywracał im wzrok.

- Pacjenci zapewne nie potrafiliby po takim zabiegu czytać, ale mogliby samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu i np. wykryć wzrokiem stół - mówi jeden z naukowców prof. Astrid Limb. - Potrafiliby zidentyfikować czajnik i zrobić sobie herbatę.

Podobne badania przeprowadzono już z komórkami macierzystymi pobranymi od embrionów. Jest to jednak metoda, która powoduje wątpliwości etyczne, a poza tym przygotowanie komórek światłoczułych z embrionalnej komórki macierzystej zajmuje dużo więcej czasu - zwykle wiele miesięcy. W przypadku komórek Mullera proces trwa tydzień.

Komórki oka byłyby pobierane na podobnej zasadzie jak inne organy do przeszczepów.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna