Nauka

Plama, która żyje rekordowo długo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 15:20
Typowa grupa plam słonecznych żyje 2-3 tygodnie. Na powierzchni Słońca rozbudował się obszar aktywny, który istnieje już prawie trzy miesiące.

Jak informuje serwis SpaceWeather.com, na zachodnim brzegu tarczy Słońca możemy obecnie obserwować plamę oznaczoną numerem 1990. Niby nic w niej niezwykłego, ale pozory mylą. To jedna z najciekawszych grup plam słonecznych ostatnich lat.

Obszar aktywny 1990 pojawił się na tarczy naszej dziennej gwiazdy 2 stycznia tego roku i uzyskał numer 1944. Około 15 stycznia, na skutek ruchu obrotowego Słońca, rejon ten znalazł się na niewidocznej z Ziemi stronie naszej gwiazdy. Przebywał tam niecałe dwa tygodnie i następnie znów pojawił się po wschodniej stronie tarczy uzyskując oznaczenie 1967. Przez cały ten okres popisywał się energetycznymi wybuchami.

Potem zniknął ponownie z naszego pola widzenia - i ponownie się w nim pojawił 25 lutego (uzyskał wtedy oznaczenie 1990). W dodatku po kolejnym powrocie  popisał się wybuchem klasy X4.9. To największy wybuch na Słońcu w tym roku i jeden z najpotężniejszych w tym cyklu aktywności.

Teraz obszar numer 1990 znów zbliża się do zachodniego skraju tarczy Słońca i wkrótce zniknie. Ciekawe, czy za około dwa tygodnie zobaczymy go ponownie po wschodniej stronie Słońca.

Oto wybuch X4.9:

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA